Jak na spokojená játra?

Játra podle západní medicíny

liver-2934612_640

Játra jsou nepárový orgán nacházející se pod pravým žeberním obloukem. Jsou poměrně velká (asi 1500 g), hojně prokrvená a křehká, a tím také zranitelná. 

Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí a celkově jsou takovou chemičkou, která zajišťuje správné složení vnitřního prostředí organismu.

V játrech probíhá metabolismus sacharidů (cukrů), lipidů (tuků), aminokyselin, detoxikace amoniaku vzniklého činností střevní mikroflóry, rozklad cholesterolu, hemu (krevního barviva), syntéza proteinů a některých hormonů.

Kromě toho slouží jako orgán krvetvorby a také jako úschovna lipidů, glykogenu (zásoba energie), železa a některých vitamínů.

V neposlední řadě fungují jako „čistička“ – odchytávají a neutralizují všechny chemické látky, se kterými přijdeme do styku, ať už ve stravě, nebo v životním prostředí. Vzhledem k tomu, že dnes v podstatě téměř neexistuje „čisté“ jídlo a i v mouce jsou přidané emulgátory, játra se rozhodně nenudí 🙂 .

V jejich měkké náruči je uschován žlučník – váček, do kterého je z jaterních buněk odváděna žluč (zde se koncentruje a později pomáhá při trávení tuků).

Jak je vidět, nemají toho játra na starost málo 🙂 .

Játra podle východní medicíny

Kromě všeho výše uvedeného přisuzuje východní medicína játrům ještě několik dalších funkcí.

Vzhledem k jejich vydatnému prokrvení jim přisuzuje odpovědnost za menstruační krvácení a jeho kvalitu.

Mají hlavní slovo v distribuci čehokoliv kamkoliv a především na nich záleží, jestli bude celé tělo správně zásobeno živinami i energií.

Spolupodílejí se na kvalitě spánku a díky své duši HUN také na určité schopnosti rozlišovat reálné a nereálné.

V emoční oblasti je jejich doménou „hněv“ – ale nejen jako vztek a zloba, ale také akceschopnost, temperament, touha poznávat neobjevené, růst.

Žlučník je přímo spojován se schopností správně a rychle se rozhodovat.

Ranní buzení kolem 4. hodiny je příznakem „bázlivého žlučníku“.

Játra a emoce

Játra jsou velmi citlivá na emoce, zvláště ty potlačené. Představte si je jako Napoleona – malý, žlučovitý, labilní generál, který o všem rozhoduje, ale také se snadno urazí, zapškne a pak dělá naschvály.

Na rozdíl od předešlých generací jsme každodenně vystaveni vysoké míře stresu. Naše možnosti projevit své rozhořčení jsou (zvlášť vůči nadřízeným) omezené. Často musíme „spolknout“ i „těžko stravitelné“ situace a křivdy.

K tomu přidejme časový stres a společenský tlak na výkonnost, vzhled, vzdělání, … a možná snáze pochopíme, proč v naší západní společnosti téměř neexistují lidé s vyrovnanými a „šťastnými“ játry.

Diagnostika

Oslabení a blokáda

Doménou západní společnosti je tzv. blokáda jater.

Játra řídí distribuci energie a živin v těle, vše musí proudit plynule, nic se nesmí „štosovat“.

Při blokádě jater dochází právě ke „štosování“, jakoby játra chvíli spolupracovala a v zápětí se zasekla a odmítla práci.

Důvodem bývá stres (hlavně časový) a potlačené emoce, které se játra snaží zpracovávat při své ostatní činnosti.

V praxi se to projevuje ve všech situacích, kdy se objeví problém, ale jen zčásti. Máte studené prsty, ale dlaně už ne (energie doplula do dlaní, ale k prstům už ne), stolice je bobkovitá (střevo ji posune a zastaví – vznikne bobek, pak posune další dávku a zase zastaví, …) nebo se střídá řídká a tuhá „šiška“, nadměrná plynatost ve střevech, cítíte vnitřní chvění v útrobách, chvíli vidíte bez brýlí a pak se bez nich neobejdete, pocity tlaku pod žebry a v hrudi, nechutenství (játra nezprůchodňují slezinu).

V psychice se blokáda jaterní energie projeví stavy deprese, pochybováním, negativismem, plačtivostí, vzdycháním,…

Oslabení jater a „slabost jaterní krve“ se projevuje přílišným uvolňováním duše jater (člověk pak „poletuje a nestojí pevně na zemi) a také snadným uvolňováním energie jater, která prudce vystoupá vzhůru a člověk je vzrušivější, zvýšeně reaktivní.

Typická je předrážděnost, nervozita, rozpínavé bolesti v hlavě, zrudnutí tváře a očí, lekavost, nespavost, potíže s usínáním a množství snů o hádkách, bojích, …

Ve vážnějších případech může dojít až k poruchám psychiky – pomatenému nadáváním, výbuchům agrese, motorickému neklidu s nekontrolovatelným pobíháním, …

Další příznaky ukazující na nepohodu ve funkčním okruhu jater

Oči – slzení očí, zarudlé oči, záněty spojivek, šeroslepost, jiskřičky před očima v zorném poli, …

Šíje a hlava – závratě, hučení v uších, hořká chuť v ústech, ztuhlé šíjové svaly, bolesti hlavy a krční páteře, migrény

Stěhovavé potíže – různé vyrážky, svědění (často na pohlavních orgánech a v tříslech), dlouhodobá bolestivá erekce, křeče, záškuby a tiky svalů

Emoce – výbuchy hněvu nebo agrese, stavy bezdůvodné zuřivosti, záliba v urážlivé až vulgární legraci, nedostatek odvahy, nerozhodnost, samomluva

Diagnostické zóny jater

Čelo mezi obočím (tzv. Třetí oko) – rýhy a vrásky mezi obočím ukazují na sveřepost, „zatuhlost“ jater. Jedna hluboká vráska je horší příznak než dvě.

U dvou vrásek je důležitý jejich směr – pokud se směrem vzhůru rozcházejí, je jejich nositel celkem ochotný vyslechnout názor druhého. Čím víc se směrem vzhůru přibližují, tím více se jedná o osobu trvající na své pravdě, neochotné připustit názor jiného člověka. Tím je tato osoba agresivnější a její játra přetíženější.

Lokty – zhrublé lokty, tenisový loket, postoj s rukama v bok a vystrkováním loktů do stran, to vše ukazuje na nevyváženou jaterní energii („ostré lokty“).

Nehty – protože nehty jsou symbol agrese (drápů), patří k jaternímu okruhu a jejich okusování je projevem člověka s přetíženými játry, který se dobrovolně vzdává možnosti obrany, na kterou už mu nezbývají síly.

Pleť – hnědé skvrny v obličeji a na končetinách, mastná pleť a vlasy, stříbřité chloupky v obličeji – to vše nám také signalizuje nerovnováhu a přetížení jater.

Jaterní gesta

Jaterní gesta charakterizuje agrese :

  • ruce v zaťaté pěsti
  • stání s rukama v bok a lokty do stran, prsty směřují na břicho
  • založené ruce před hrudníkem při komunikaci (nepřístupnost)
  • kousání si nehtů
  • mnutí očí ukazováčky
  • propraskávání a povytahování kloubů na prstech rukou
  • podpírání si brady pěstí
  • škrabání se na vrcholku hlavy, mezi obočím a očima, na loktech,
  • naježený postoj s rameny a krkem nahnutým bojovně dopředu

Co můžeme udělat

1. detoxikace

2. úprava stravy

3. doplňky stravy

4. úprava myšlení – vážit si sám sebe a svých rozhodnutí

5. relaxace

6. pohyb

7. zelená – přiměřeně

ad. 1. Detoxikace

Detoxikaci organismu nejčastěji v jarním období provozují lidé snad všech národů, každý podle svých zvyklostí.

Lidé z přímořských zemí často využívají moře – pobyt u něj nebo v něm, relaxace, cvičení, …

Severské země mají svoji saunu, ale nenechme se mýlit, tuto vymoženost v různých obměnách najdeme i v Rusku či v původní kultuře Indiánů.

Naše západní civilizace zvyklá na jednoduchá pilulková řešení nabízí k detoxikaci různé doplňky stravy, často využívající účinků ostropestřce mariánského – nejznámější jaterní byliny.

Samozřejmostí při očistě jater by měla být abstinence od alkoholu, tučných jídel, chemických látek (ve stravě i v okolním prostředí) a co nejintenzivnější pohyb v přírodě – procházky, sport, … (zelená je barva jater a přispívá k jejich uvolnění, navíc pohyb rozproudí případné stagnace energie a vyloučené endorfiny zaženou stres a napětí).

Pozor také na veškerou chemii – ve stravě i v životním prostředí. Sem patří i různé toxiny, zbytky kovů, antibiotik a vůbec léků.

ad. 2. Strava

Všichni cítíme, že očista organismu nejde bez změny stravy.

Jaro s sebou přináší novou čerstvou zeleninu a spoustu různých rostlinek plných síly potřebné k růstu, ta se nám bude hodit 🙂 .

Energie jater stoupá, proto mají játra ráda vzhůru rostoucí zeleninu – pórek, zelenou cibulku, celerovou nať, … ale i čerstvě rašící jedlé divoké rostliny a byliny. Můžeme je využít třeba jako přídavek k zeleninové nebo ovocné šťávě (smoothies).

Pijte hodně tekutin, především vody.

Odlehčete stravu – omezte / vynechte smažené, pečené, tučné, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a nezdravým surovinám.

Jezte jednoduchá jídla s minimem ingrediencí. Jezte pomalu, soustřeďte se na chuť a vůni.

Jezte pravidelně a dříve než za čtyři hodiny po předchozím pokrmu (samozřejmě kromě noci 🙂 ).

ad. 3. Doplňky stravy

Játrům prospívají doplňky stravy z Ostropestřce mariánského.

Z homeopatik má nejuniverzálnější použití Carduus marianus (opět Ostropestřec 🙂 ) – potence CH 5 (užívat 2x denně 1 kuličku, 1-2 měsíce).

Z přípravků tradiční čínské medicíny jsou to Uvolnění napjaté tětivy nebo Pilulka hořce.

Je vhodné se předem poradit s terapeutem dané medicíny.

ad. 4. Úprava myšlení

Nejlepší regenerací pro játra je nalezení dětské radosti v sobě a změna vnímání života kolem sebe. Malé a čisté dítě se raduje ze sluníčka jako z deště, umí si najít povyražení i ve sledování berušky, raduje se ze života a nestrachuje se z toho, co bude. Máme se od něj hodně co učit.

Uvolněný život = uvolněná játra.

Nevrlost, podrážděnost, hněv – to jsou bolesti jater.

ad. 5. Relaxace

Jak už bylo řečeno výše, játra jsou citlivá na stres a nátlak. Dělá jim dobře odpočinek, relaxace, vyvarování se tlaku (i závodění).

K játrům se řadí také ráno. Ráno začíná nový den, tak jako na jaře nový život u mnoha rostlin i zvířat, a proto tato období souzní s játry a jejich projevy akce a nového začátku.

Kromě toho mají ráda pohyb a zelenou barvu – ranní cesta do práce formou procházky přes park nebo lesík je tak jasná volba. A pokud si cestou třeba zacvičíte qi gong, bude to dokonalé 🙂 .

Spokojená játra

Uvolněná, spokojená játra (a žlučník) na sobě poznáte velmi dobře.

Takový člověk je akční, spontánní, dobrý organizátor, nadšenec pro věc, rozhodný tahoun, který se těší přirozené autoritě.

Mějte rádi svá játra a pečujte o ně, a vaše okolí vám bude vděčné 🙂 .

A nezapomeňte, že zdravá játra tvoří zdravé srdce, protože podle pentagramu dřevo podporuje a tvoří oheň (a k ohni patří srdce a radost).

O tom ale zase v jiném článku.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pokud chcete vědět, v jaké kondici jsou Vaše játra a další orgány těla, klikněte ZDE a já Vám na základě starého a moudrého učení Tradiční čínské medicíny vypočtu zátěž jednotlivých orgánů nabídnu tipy, k jejich posílení.

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>