Patero únav

V posledních letech se objevil termín „únavový syndrom“. Je to paradox, naši předkové těžce pracovali v zemědělství, později v továrnách v 6denním pracovním týdnu, 12 hodin denně, neměli všelijaká udělátka, která by jim usnadnila práci, a přesto únavový syndrom neznali.

My máme většinou omezenou pracovní dobu, s prací v zaměstnání i doma nám pomáhají stroje, a přesto známe termíny jako prokrastinace nebo únavový syndrom.

Příčiny

Je pravda, že nám ubylo fyzické práce, ale přibyl nám psychický stres.

Ubyla nám práce v každém počasí venku, ale tím ubyl i pohyb na čerstvém vzduchu a spojení se zemí, s přírodou a jejím přirozeným řádem.

Dříve trávili lidé většinu času venku a svůj život přizpůsobili běhu ročních dob. V létě bylo více práce, chodilo se později spát a dříve se vstávalo. Většinu času trávili venku.

V zimě se později rozednívalo a dříve stmívalo, práce venku nebylo tolik, zbylo více času pro práci doma, rodinu, sousedy a také odpočinek.

I malé děti přijímaly jako samozřejmost běh života – rození, stárnutí, smrt. Nikdo se nesnažil zastavit čas.

Život byl tvrdší, ale jednodušší.

Nebyl kariérní postup, požadavky na vzhled, vzdělání, různá lákadla. To vše, co nám přinesla vědeckotechnická revoluce jako pokrok, nás na druhé stránce zotročilo, oddělilo od přirozeného běhu života.

Trpíme „únavou“ orgánů, ale nevěnujeme ji pozornost, dokud se nepromění v nemoc a nedonutí nás zastavit a zamyslet se. Ale i tady často jen sáhneme po „růžovém zázraku“ či jiném „léku“ a pokračujeme dál vytyčeným směrem.

Únava orgánů

Tradiční čínská medicína staví na rovnováze – rovnováze všeho: odpočinku i námahy, bdění i spánku, psychické i duševní činnosti, … jinu a jangu.

Pokud hodně pracujeme, musíme i odpočívat. Pokud se stresujeme, musíme i vypnout a relaxovat.

Zní to samozřejmě, ale často na to zapomínáme. Držíme náš organismus ve výkonu, „vysokých otáčkách“, ale ani sebedokonalejší mechanismus nevydrží vše.

Přepínáme své síly a pak se divíme a zlobíme na své tělo, když vypoví službu. „Nikdy jsem nebyl/a nemocný/á a najednou se to na mě valí…“.

Zapomínáme na to, že nemoc není nepřítel, ale nejlepší kamarád. Má odvahu nás zastavit a upozornit na chyby, které děláme. Dává nám šanci zlepšit svůj život, najít v něm další hodnoty, hloubku.

Orgány a elementy

Jednotlivé orgány jsou v čínské medicíně přiřazeny k různým elementům. Podíváme se teď spolu na jednotlivé okruhy.

Dřevo – pohybová soustava, šlachy – játra a žlučník

„Nadměrná chůze zraňuje játra“.

Zvláštní tvrzení, že?

Musíme si uvědomit, že zde není myšlené běžné používání nohou jako dopravního prostředku. Jedná se spíš o nadměrné sportování, honba za výkonem kombinovaná se stresem (na který jsou právě játra velmi citlivá), případně doplněná ještě nějakým tím „úletem“ ve stravování, ať už se jedná o redukční dietu nebo různé jiné „zázračné diety“.

Játra shromažďují krev v době tělesné nečinnosti a posílají ji opět do oběhu ve chvíli fyzické námahy.

Oslabená játra nezvládají včas vyslat dostatečné množství kvalitní krve, které do namáhané části těla přinese potřebné množství kyslíku a živin. Výsledkem jsou bodavé bolesti, poranění šlach, vazů, bolesti zad, především šíje, …

Oheň – oběhová soustava – srdce, perikard, tenké střevo, mozek, mícha, 3 ohně

„Nadměrné hledění zraňuje srdce“.

Z uvedených orgánů vidíme, že se jedná o orgány rozhodující o celém organismu, o vjemech fyzických (mozek, mícha), psychických (srdce, perikard), mimosmyslových (intuice – 3 ohně) a o orgán, který pomáhá tělu vše zbytečné vyloučit (střevo).

Oči nám sprostředkovávají asi 80% všech informací. Není proto divu, že nadměrné používání zraku přetěžuje orgány, které musí vše viděné zhodnotit.

Výsledkem je „prázdnota krve“.

Srdce patří mezi tvůrce krve a unavené srdce není schopné produkovat „výživnou“, kvalitní krev.

Typické příznaky jsou nespavost, palpitace (bušení srdce v klidu), motorický i duševní neklid, závratě, zhoršení paměti, bolesti hlavy, ale také bolesti koubů, úrazy svalů, … prostě když krev „je slabá, prázdná“, nedodává výživu všem orgánům v těle a celé tělo trpí.

Země – pohybová soustava, svaly, trávící soustava, životní energie – slezina/slinivka, žaludek

„Nadměrné sezení zraňuje slezinu“.

Logicky – sedící člověk moc svalů nepoužívá a ty ochabují, atrofují. A s nimi ochabuje i orgán, který má svaly na starost – slezina/slinivka (v čínské medicíně jsou oba orgány spojené do jednoho funkčního celku).

Slezina odpovídá nejen za trávení, ale především za extrahování energie z potravy, kterou přijímáme. Odtud pramení jednak poruchy trávení, ale také únava.

Oslabená slezina nevytáhne z potravy energii, tělo je unavené, a to stále – ráno, večer, po jídle, … Žádá si více energie a tím stoupá chuť na sladké. Dalšími příznaky oslabení sleziny jsou (kromě únavy až únavového syndromu) prokrastinace, kašovitá stolice a jiné poruchy trávení, poklesy orgánů (děloha, močový měchýř), snížení psychického výkonu (zhoršení krátkodobé paměti), slinění v noci, …

Kov – dýchací soustava – plíce, tlusté střevo, kůže

„Nadměrné ležení zraňuje plíce“.

Slezina přetváří potravu v energii, ale jsou to plíce, které ji distribuují do celého těla.

Pokud jsme aktivní a hýbeme se, jde to snadno, ale ve vodorovné poloze to mají těžší. Energie se nehýbe, dochází ke stagnacím.

Odtud pocházejí komplikace u dlouhodobě ležících osob – proleženiny, zápaly plic, …

Ale nemusí to být jen dlouhodobé upoutání na lůžko. Představme si situaci, kdy se těšíme, jak se dospíme a nakonec vstáváme stejně unavení a rozlámaní, i když jsme si dopřáli dostatečně dlouhý počet hodin k odpočinku. Slezina sice získala dost energie, ale plíce ji v poloze ležmo nedokázaly rozvézt po těle a energie stagnovala.

Voda – opěrná soustava, kosti, zuby – ledviny, močový měchýř

„Nadměrné stání zraňuje ledviny“.

Ledvinám vadí dlouhé stání, a proto vadí i kostem. Většina lidí na otázku, jestli je pobolívají bedra při delším stání, odpoví kladně.

Oslabené ledviny se totiž ozývají pobolíváním v bedrech a kolenou. Tupá, tlačivá bolest a pocit rozlámanosti jsou příznaky oslabených ledvin.

Ledviny jsou zodpovědné za kvalitu kostí, zubů a vlasů. Proto se v čínské medicíně kazivost zubů, vypadávání vlasů a jejich lámavost, ale i osteoporóza léčí výživou ledvin.

Každý jsme jiný

Možná namítnete, a právem, že vy při svém sedavém zaměstnání trpíte řadou obtíží a vaše kolegyně nikoliv. Že vaše tetička zahradnice si na bolesti zad nikdy nestěžovala a vám dělá problém vyplet zahrádku velikosti dámského kapesníčku.

Ano, může to tak být.

Každý z nás je originál, na svět přišel s jinou genetickou výbavou a narodil se do jiné energetické situace ve vesmíru i na zemi.

Stav našeho zdraví ovlivňuje více faktorů, pro které má čínská medicína vzletná pojmenování:

  • dar předchozího nebe (to, co dědíme po předcích, my bychom řekli genetika)
  • dar budoucího nebe (neboli to, co se svým tělem děláme po narození – životní styl, strava, řešení konfliktů, …)
  • dar nebe – „osobní dar“, něco nedefinovatelného, co jsme dostali každý z nás (sem bychom zařadili i specifické reakce našeho organismu na zátěž)

Každý z nás reaguje na životní zátěž a stres pomocí jiných orgánů, u kterých však hrozí tím pádem rychlejší vyčerpání a onemocnění.

Obecné informace o této problematice najdete v eBooku zdarma ZDE.

Pokud se chcete dozvědět, které orgány máte ohroženy právě Vy, klikněte ZDE.

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>