Jarní bouře jsou nadějí nových začátků

Příroda uklízí

landscape-695137_1280

Venku hustě sněží a do svistu větru hlaholí zpěv ptáků. I když to tak nevypadá, je tu jaro.

Jarní bouře s vichřicí a prudkým deštěm bičují zemi a příroda slastně sténá. Vítr ulamuje odumřelé větvě, shrabuje listí. Déšť smývá stopy zimy a
přináší vláhu – nezbytnou podmínku pro růst nového života. Příroda uklízí.

Lidé uklízí

Stejně jako příroda, i my lidé bychom měli jaro přivítat důkladným úklidem. Naši předkové vždy zjara před Velikonocemi uklidili a vybílili dům a chlévy. Nemělo to jen estetické důvody – vápno, kterým vše bílili spálilo plísně a jiné „breberky“, které se se zimou usadily v domě či chlévě. Nový život se rodil do čistého.

Naše zvyky už jsou jiné. Uklízíme častěji a místo přírodních prostředků používáme chemii s 99,8% účinností. Přesto jsem častěji nemocní než naši předkové, naše domy jsou plné zbytečností a naše duše úpí pod tíhou nezpracovaných bolestí.

Jaro je nová šance

Mám návrh – pojďme si vzít příklad z přírody, inspirujme se životem našich předků. Dopusťme ve svém obydlí, životě, těle i duši očistnou vichřici. Jaro je k tomu nejlepší čas.

Jak na to?

  1. Uklidit byt/dům – vyhodit vše nepoužívané, nepotřebné, rozbité, vše, „co by se mohlo ještě hodit“. Protřídit oblečení, knihy, CD a DVD, dárky od tchýně,…ulevit počítači od nepotřebných složek, mailů,…
    Fantazii se meze nekladou 🙂 Pokud vám není příjemné vyhodit ještě použitelné věci, můžete s nimi někomu udělat radost – dát je do charity, pozvat kamarádky aby si vybraly,…  
  2. Uklidit život = zamyslet se nad svým životem – jsem spokojený/á, žiju podle svých představ, baví mě má práce, jsem spokojený/á ve svých vztazích, plním si své sny? A pokud ne, co mohu udělat pro změnu? Někdy stačí málo – vymezit své hranice, odstřihnout činnosti nebo lidi, kteří pouze vyčerpávají a nepřinášejí radost, vykročit z komfortní zóny a zkusit podniknout něco nového, přestat naplňovat očekávání druhých a začít plnit si také svá přání.  
  3. Uklidit tělo – dopřát mu odlehčenou stravu s dostatkem vitamínů, přidat nyní rašící zeleň (saláty, kopřivy, bylinky, …), ubrat na tuku, cukrech, masu,… Naši předkové to řešili půstem – 40denní období před Velikonocemi, ve kterém nekonzumovali (kromě nedělí) maso ani jiné živočišné produkty (vejce, mléko, sýry, tvaroh, máslo, sádlo,…). Přežili to a jejich těla jim byla vděčná 🙂 Pokud se k tomu přidá i trocha pohybu v přírodě (přísun kyslíku pro znavené buňky), pobyt na sluníčku (vitamín D + hormon štěstí serotonin) a dostatek spánku (dostatek serotoninu podporuje i vznik melatoninu – hormonu pro občerstvující spánek), nemá jarní únava naději na vítězství.  images
  4. Uklidit duši – to je asi nejtěžší úkol. Žijeme ve stresu, jsou na nás kladeny vysoké nároky, projevování citů „se nenosí“. Ale my nejsme stroje, jsme živé bytosti s emocemi. Těžko řešitelný paradox. Můžeme zkusit vzít si kousek papíru, rozdělit ho na 2 poloviny, do jedné napsat „ublížil mi“ a do druhé „ublížil/a jsem“ , zamyslet se a dopsat jména. Je to základní vodítko pro další budování vztahů s uvedenými osobami. Odpustit jim, požádat o odpuštění, vymezit jasně své hranice a vyčistit vztah.
    Často ale máme v sobě potlačené emoce, o kterých už ani nevíme, nedokážeme si je vědomě vybavit. To však neznamená, že tam nejsou. Jsou a ubližují nám a je nutné je propustit na svobodu. Metod je více, někdo používá EFT, TFT, někdo regresní terapii, kineziologii, někdo navštíví psychoterapeuta a pod jeho vedením se snaží emoce-záškodníky lokalizovat, jiný konzumuje bylinky např. z čínské medicíny, někomu stačí „pokecat si“ s kamarádem nebo kamarádkou.

Ať už se s jarem pustíte do čehokoliv, přeji hodně sil, vytrvalosti a také následné radosti 🙂 

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>