Chlupatý učitel

Svůj první letošní článek bych chtěla věnovat zamyšlení nad okolnostmi, které nás ovlivňují a někdy i trochu řídí náš život.

Asi nejvýznamnější takovou „okolností“ jsou naše děti 🙂 .

Moje dcera se narodila s „koňským srdcem“. Od mala je koňařka každým coulem své duše. Jenže kůň je velké zvíře s velkou silou a dcera byla malá a drobná holčička, a už se domáhala kontaktu s těmito tvory.

Než jsem jí dovolila navštěvovat stáj a jezdit na koni, chtěla jsem si sama na sobě vyzkoušet, co to obnáší. Začala jsem sama jezdit na koni, i když podle mě je to respekt budící hrouda svalů, která je nebezpečná ze předu i ze zadu a uprostřed se smeká.

A kůň si mě začal vychovávat. Nebudu vás zatěžovat popisem všech kousků, které se mi navyváděl. Pro ilustraci stačí snad jen to, že kůň umí couvat a dokonce se dokáže drbat kopytem za uchem s jezdecem v sedle 🙂 . Nikdy mi však neublížil a pokud jsem něco udělala špatně, prostě se nerozjel, dokud jsem chybu neopravila.

Zaplatila jsem si jen několik jízd, ale z těchto lekcí těžím stále.

Zde je malý souhrn toho, co mě můj chlupatý učitel naučil:

  1. Někdo musí vést, když naši dvojici neřídím já, řídí ji kůň. A se životem je to také tak – buď ho vědomě řídím, nebo mě vleče, kam nechci.
  2. Děkovat a chválit za málo, ale chtít víc. A totéž platí pro život – být vděčná i za málo, ale chtít víc.  
  3. Dělat, protože chci a vědět, proč to chci. Pokud dávám povely a nevím proč, kůň mě neposlechne. A v životě to také platí – umět si odpovědět na své „PROČ ?“ mi dá motivaci překonávat překážky a najít způsob, JAK dělat to, co chci.  
  4. Než se nutit, radši nedělat nic. Někdy prostě není ten správný čas na velké výkony a je třeba zvolnit.  
  5. Pokud mi má kůň rozumět, není nutný příval slov, stačí „mluvit jeho řečí“. Pokud mi mají rozumět lidé kolem mě, musím jim srozumitelně a jasně říct, co chci a nečekat, že mi budou číst myšlenky.

Někdy nám prostě život pošle učitele ze strany, odkud bychom ho opravdu nečekali 🙂 . Ten můj měl čtyři kopyta, dlouhý ocas a trochu škodolibou povahu, ale naučil mě toho během několika společně strávených hodin víc, než leckterý člověk.

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>