Neplodnost

O neplodnosti hovoříme, jestliže po 1 roce pravidelného nechráněného styku nedojde k otěhotnění.

Neplodnost může mít organickou příčinu (při vyšetření se objeví fyzický problém buď na straně ženy nebo muže – tento problém buď lze nebo nelze odstranit léčbou) nebo se fyzický problém nenajde a přesto se ženě nedaří otěhotnět (cca v 10% případů).

My se dnes budeme věnovat právě těmto 10% poruch plodnosti, které se objeví u zdravého páru.

Každý, kdo se potýkal s problémy při otěhotnění ví, že je to citově velmi náročná situace.

baby-718146_640

S každým neúspěšným pokusem o početí stoupá touha rodičů po dítěti a také jejich nervozita. Může to dojít až tak daleko, že nedokáží myslet na nic jiného a celý svůj život podřizují snaze o početí potomka. Jenže čím víc lpí na ještě nenarozeném dítěti, tím menší mají šanci otěhotnět (mysím si, že děti si „tam nahoře“ vybírají čas svého příchodu na svět i své rodiče, a které dítě by si vybralo za rodiče netrpělivý uzlíček nervů?).

Proto moje první doporučení zní – uvolněte se

Já vím, lehce se to řekne a hůř udělá. Zde je několik tipů, jak na to.

  1. Určit si časový horizont, například: „Když to do roka nedopadne samo, budeme to řešit, ale teď to necháme být.“ A věnovat se třeba plánům na dovolenou.
  2. Přijmout fakt, že možná zrovna my dva mít dítě nebudeme a začít přemýšlet o adopci (rodičům, kteří adoptovali dítě se často později narodí i jejich vlastní. A pokud nenarodí, nevadí jim to tolik, vždyť už dítě mají a milují ho.)
  3. Využít čas k budování vzájemného vztahu. Vždyť kdy v životě se vám opět naskytne příležitost užívat si svoji sexualitu beze strachu z otěhotnění, poznávat svá i partnerova přání, poznávat se vzájemně nejen po stránce fyzické, ale i duševní?
  4. Najít sebe sama. Potíže při otěhotnění bývají často způsobené vnitřní nejistotou a strachem (budu dobrá matka, je můj partner ten pravý, …?). Častěji se tyto strachy objevují u žen, které si ze svého dětství přinesly traumata a bojí se, aby je nepřenesly i na své dítě. Čas, který partneři získají tím, že se jim nedaří otěhotnět, je tak vlastně darem nebes – mohou najít sami sebe, svůj klid a jistotu.

Po roce

Pokud i přes „odklad“, který si pár určí, se jim nepodaří otěhotnět, je na čase, aby vyhledali odbornou pomoc.

Medicína

První na řadě je samozřejmě klasická západní medicína se všemi svými vyšetřeními. Ta hledá příčinu poruchy plodnosti v těle – u ženy i u muže. Pokud najde, léčí ji a leckdy i vyléčí.

Alternativa

Někdy však příčinu neplodnosti nelze odhalit žádným vyšetřením, jako by žádná nebyla a přesto se páru nedaří počít vysněné miminko.

Na řadu přicházejí možnosti více méně alternativní léčby.

  1. Symptotermální metoda (STM) – metoda, při které žena sleduje svoji bazální teplotu, tvar čípku a změny hlenu v průběhu cyklu. Ne každá žena má ukázkový cyklus trvající 28 dní s ovulací 14. den. Někdy se dokonce mohou objevit cykly, kdy k ovulaci nedochází vůbec. STM naučí ženu vnímat svoje tělo, orientovat se v cyklu a bezpečně určit dny vhodné k otěhotnění. A nebojte se, není to tak složité, jak to vypadá (i když minimálně ze začátku budete potřebovat odborné vedení, abyste se naučili rozumět cyklu a zorientovali se ve všech jeho nepravidelnostech, zvlášť pokud třeba směnujete,…)
  2. Fyzioterapie, metoda Ludmily Mojžíšové – systém cvičení, díky kterému upravíte napětí měkkých tkání v pánvi. Častou příčinou neplodnosti bývá „pouhá“ dysharmonie svalů, vazů a podpůrného aparátu reprodukčních orgánů v oblasti podbřišku a beder. Příčinou dnešní neplodnosti tak může být například pád na bruslích v 10 letech, při kterém došlo k mírnému vybočení kostrče a následné změně napětí okolních vazů. A nemusí to být ani následek pádu – žijeme ve stresu, jsme sevření, naše pracovní polohy jsou nefyziologické a strnulé,… To vše ovlivňuje náš svalový aparát.
  3. Tradiční čínská medicína (TCM) – příčinou neplodnosti ženy je tzv. „chlad v děloze“ nebo blokády mimořádných drah Chong mai, Ren mai a Du mai. Příčin může být více, ale zkušený terapeut TCM vám může pomoci najít cestu k jejich odstranění. Využít může akupunkturu, bylinné směsi, moxu nebo třeba aurikuloterapii (akupunkturu ucha). Děloha je jako úrodné pole, aby semínko zakořenilo a vyrostlo, potřebuje mít přesně ty správné podmínky. Tak akorát tepla i chladu, tak akorát vlhka, správnou výživu a také dostatek volně proudící energie. Z toho vyplývá, že na početí má vliv nejen fyziologie těla, ale také výživa ženy, její temperament a schopnost zvládat stres všedního dne a dokonce i psychická pohoda partnera (jeho spermie musí mít dost energie, aby dorazily k vajíčku a ono si z nich vybere tu pravou.
  4. Homeopatie – jako i u jiných metod, i homeopatickým vyšetřením a následnou terapií by měli projít oba partneři. Homeopatie dokáže „vytáhnout“ na povrch všechny skryté strachy a blokády a dokáže je také účinně odstranit.
  5. Fytoterapie – existují byliny na podporu plodnosti, psychické uvolnění,… Pravou „ženskou bylinkou“ je odedávna nazýván kontryhel, ale prospět může i šalvěj, heřmánek nebo meduňka. Fytoterapeut jistě poradí.
  6. Reflexní terapie – posílení reprodukčních orgánů prostřednictvím jejich plošek na chodidlech nohou.
  7. Práce s energií – reiki, shiatsu, qi gong, jóga,… mají moc uvolnit blokády a upravit oběh energie v těle (jedno z mých dětí je toho důkazem 🙂 ). Tam, kde energie volně proudí a vše pracuje jak má, není důvod k poruchám plodnosti.
  8. Doplnění vitamínů A, E a prvků zinku a hořčíku. Zvláště u hormonální dysbalance (například v důsledku dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, kterou dnes běžně berou už 15leté dívky) je dodání vitamínů A a E důležité.

Možností je mnoho, od celkem věrohodných až po „babské rady“ podezřelé úrovně.

Jak se v tom vyznat?

Nejlepší je obrátit se na zkušeného terapeuta, který se léčbou poruch plodnosti zabývá.

Prevence

A jako prevenci budoucích poruch plodnosti naučte sebe i své dcery respektovat svůj menstruační cyklus.

Tvořivá fáze je uprostřed, v době ovulace – tam soustřeďte náročné dny. Období menstruace je naopak časem odpočinku, klidu a regenerace – dohánění termínů, ponocování, náročné sportovní výkony nebo třeba obávaná návštěva tchýně není tou pravou činností pro tento čas.

V době krvácení také dávejte větší pozor na pobyt v chladnu nebo vlhku, aby nedošlo k natažení chladu do dělohy (tedy žádné koupaliště i když už jen lehce špiníte a stačil by vám tampon).

A to nejdůležitější na závěr – nebojte se. Zahoďte všechny strachy a obavy (jednak tím oslabujete své ledviny a ty se na vzniku nového života svojí energií výrazně podílejí, jednak tím blokujete volný proud energie v těle). Pokud se vám miminko má narodit, narodí se až přijde jeho čas.

A až se narodí, pak teprve pozáte, co je strach (až dostane první teploty), co je stres (až nevyspalá budete muset vše zvládat) a co jsou obavy (až se v pubertě zapomene mezi kamarády a vy nebudete vědět, co s ním je 🙂 ). Ale hlavně poznáte, co je radost, hrdost, bezpodmínečná láska,… poznáte něhu čistého dětského úsměvu a sílu lásky a důvěry, kterou bude mít vaše dítě k vám, rodičům.

Přeji vám z celého srdce, abyste si dokázali užít každý okamžik, který s vaším děťátkem (i puberťákem) strávíte, protože jsou neopakovatelné a nenahraditelné.

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>