Abychom mohli přežít ve světě plném všelijakých neviditelných „zvířátek“, chrání naše těla obranný val tvořený energií z přijímané potravy a vzduchu.
Někdy se ovšem stane, že ochranná vrstva nedokáže zastavit nápor vnějších útočníků, buď pro jejich množství nebo pro jejich sílu, a mikroorganismy vstoupí do těla.
Nyní přichází ke slovu vnitřní obranný mechanismus, který se snaží vnější napadení zastavit a útočníky zlikvidovat.
Zde hrají nezastupitelnou roli bílé krvinky.
Tradiční čínská medicína zahrnuje projevy nachlazení, rýmu, kašel, zvýšenou teplotu,… mezi „napadení větrem a chladem“ a dále rozlišuje léčbu podle podílu obou složek (více větru nebo více chladu).
Stejně jako vše ve světě, i postup nemoci z větru a chladu lze předvídat podle čínského pentagramu.
Nemoc začíná elementem dřeva s jeho energií větru – dostaneme třesavku (strom se chvěje ve větru).
Pak postoupí do ohně (energie horka) – horečka, pocení.
Následuje země (energie vlhka) – cítíme se unavení, máme pocit tíže (každý pohyb nás namáhá) a objeví se vlhko v podobě hlenu (rýma, vlhký kašel).
Po zemi přestoupí nemoc do kovu s energií sucha – kašel se mění v suchý (dokašlávání).
A nakonec voda. Zde jsou 2 možnosti – buď rýma zřídne, zvodovatí a ustane (jsme zdraví, škodlivina byla vyhnána z těla ven) nebo se škodlivina zanoří hlouběji do těla a začne nové kolečko s novou a vážnější nemocí (bronchitida, zápal plic,…nebo třeba úplně jiná nemoc, kterou s původní nespojujeme).
Nemoci z nachlazení jsou natolik časté, že v průběhu lidské existence na ně bylo objeveno nespočet receptů. Přesto stále platí, že neléčená chřipka trvá týden a léčená 7 dní.
Prostě i na obyčejné nemoci z nachlazení tělo potřebuje čas. Spěcháme-li a ten čas mu nedáme, ubližujeme sami sobě. Tělo se zasekne někde v průběhu postupu nemoci (viz pentagram) a nám zůstane v těle skrytý patogen, který čeká na svoji novou příležitost.
Každý z vás má jistě své osvědčené postupy, jak na rýmu, kašel,… proto zde budu uvádět jen něco málo pro inspiraci 🙂 .
Prevence
Nejúčinější léčbou nemocí je prevence. V chřipkovém období je dobré zazásobit tělo dostatkem vitamínu C.
Zkušený vesnický člověk by k tomu dodal, že je potřeba také „vypálit červa“.
Tak tady je jeden preventivní recept, který splňuje obě kritéria 🙂 :
0,5 l vodky, 6 lžic medu, 125 g strouhaného zázvoru a jeden nakrájený citron smícháme a necháme 3 dny louhovat. Užíváme 1 (!) štamprličku večer.
Prochladnutí, zastuzení
Mezi první projevy toho, že na nás „něco leze“, patří pocit chladu, ztuhlá šíje s bolestí hlavy (napadení chladem) a třesavka (napadení větrem).
V této fázi je škodlivý patogen ještě poměrně na povrchu těla a je šance se ho rychle zbavit důkladným prohřátím a vypocením.
K tomu můžeme zevně použít prohřátí nohou v lavoru s horkou vodou se solí pro posílení ledvin (viz funkce ledvin pro imunitu).
Dále nahřátí zátylku a ramen pomocí prohřívacího sáčku (se solí, s otrubami, s rašelinou,…).
Vnitřně „zahřát“ se můžeme zázvorovým čajem s medem a citronem, šťopičkou dobré pálenky (bez methylalkoholu 🙂 ), …
Posledním nezbytným krokem je „otevřít povrch těla“, aby škodlivina mohla ven. Toho dosáhneme řádným zpocením se.
Ideální je zalézt do peřin, uvařit si čaj z květů bezu nebo lipový, pokrm s pórkem, cibulí a ostrým kořením (např. pelyněk, saturejka, estragon, koriandr, massala, majoránka, hřebíček, oregano),… , a potit se.
Pocení vyvolávají i antipyretika, ale jejich vedlejším produktem je také snížení tělesné teploty a jak si řekneme dál, mírně zvýšená teplota je v této chvíli žádoucí. Takže pokud mohu radit, antipyretika nyní ne.
Odlehčit organismu a doplnit prospěšné vitamíny pomohou i zeleninové šťávy (mrkev + celer + petržel + špenát rozmixujeme s trochou vody a vzniklou šťávy popíjíme během dne).
Pokud se nám nepodaří škodlivinu zastavit hned na povrchu, postoupí hlouběji do těla a objeví se nemoc z nachlazení – bolesti v krku, rýma, kašel.
Pokud ji nezastavíme v této fázi, zaleze ještě hlouběji a projeví se „větší nemoc“ – záněty vedlejších nosních dutin, záněty uší, průdušek, zápal plic, …
Zvýšená teplota, horečka
Napadení vnějšími patogeny vypadá zpočátku stejně, ať se jedná o jakoukoliv infekci. Tělo se začne bránit zvýšenou produkcí bílých krvinek a ty ke svému vzniku potřebují tělesnou teplotu 37 – 38°C, proto nám stoupne teplota.
Mírné zvýšení tělesné teploty je tedy prospěšné a není vhodné teplotu uměle snižovat, protože tím také snižujeme produkci bílých krvinek a tím i obranyschopnost organismu.
Zvýšenou teplotu bychom měli řešit v případě, že se změní na horečku, to znamená přestoupí 38°C (u dětí 39°C) a nebo ji provázejí komplikace (febrilní křeče).
Zvýšená teplota a horečka doprovázejí většinu infekční onemocnění. Aby se tělo mohlo lépe bránit, potřebuje nejen lepší podmínky pro tvorbu bílých krvinek, ale také dostatek vitamínu C, nejlépe z čerstvých citrusů (citrony, pomeranče,…), ale můžeme využít i kysané zelí.
Horečku srazí salát z pampelišky (hořká chuť stahuje dolů) – listy pampelišky nakrájíme, zakapeme olivovým olejem, přidáme pár kapek citronu a utřený stroužek česneku.
Především u dětí má horečka tendenci rychle vystoupat dost vysoko (jsou plné horka z doby těhotenství – o tom ale příště).
Abychom ji zastavili, můžeme použít ne zcela příjemný, ale zato účinný studený zábal. Na postel si nachystáme deku, na ni rozložíme silnější osušku a postavíme (posadíme) dítě. Do studené vody (20-23 °C) namočíme větší kus bavlněné látky (prostěradlo, velký šátek,…). Vyždímeme a, přichází i pro matku nejtěžší část, rychle namotáme na tělo dítěte, buď pouze na hrudník nebo na celého človíčka.
Dítě okamžitě položíme na připravenou osušku, zabalíme ho do ní, obalíme dekou a přikryjeme peřinou. Chlad způsobí chvilkovou hypotermii a aby se tělo chladu zbavilo, následuje rozšíření cév s větším průtokem krve (vasodilatace). Dítě je také teple přikryté a to mu pomáhá se zahřát.
Během několika minut klesne i nejzarputilejší horečka do přijatelných mezí a dítě většinou usne. Ještě předtím je třeba ho ze zábalu vymotat a nechat ho spát v suché, teplé posteli.
Mezi méně drastické postupy patří zábaly nohou (chodidel). Nohy od kotníků dolů balíme buď do látky namočené v octové vodě, nebo do 2 vrstev látky, mezi kterými je tvaroh nebo strouhané brambory. Překryjeme igelitem a peřinou. Tento zábal odstraníme po 2 hodinách.
A nakonec tu máme mentální snížení horečky. Posaďte se k nemocnému tak, abyste se ho dotýkali. Svoje ruce volně předpažte dlaněmi proti sobě, jako byste v nich drželi míč. Mezi dlaněmi si představte šlehající plameny – to je oheň, který nemocného „spaluje“. Ve své představě oheň stahujte, jako kdybyste stahovali plynový hořák a sledujte, jak se plameny zmenšují. Nechte hořet jen malý ohýnek a své ruce můžete uvolnit.
Pokud nemocnému změříte teplotu, zjistíte, že klesla (vyzkoušela jsem to na vlastní dceři a s překvapením zjistila, že to funguje 🙂 ).
Co nám tím říká naše tělo
Teplota (horečka) nás donutí zpomalit, ulehnout do postele a být sami se sebou. Stejně, jako tělo bojuje při teplotě s infekcí, je v psychické rovině zvýšená teplota a horečka příznakem boje s něčím uvnitř nás (teď nemyslím mikroorganismy). Proto také u dětí po prodělaném horečnatém onemocnění dochází někdy ke skokovému vývojovému posunu (najednou líp kreslí, mluví, zaváže si tkaničky,…). Prostě svůj boj s daným „problémem“ vyhrály 🙂 .
Bolest v krku
Zánět v krku se projevuje škrábáním a bolestí při mluvení a polykání. Často provází virová onemocnění.
Zmírnit obtíže nám pomůže Priessnitzův obklad – bavlněný šátek nebo plenku (látkovou:-) namočíme do studené vody, namotáme na krk, překryjeme igelitem a převážeme suchým šátkem. Necháme 2 hodiny a sundáme. Další obklad si dopřejeme až s odstupem několika hodin.
Můžeme také kloktat po 2 hodinách čaj z heřmánku, šalvěje a řepíku a popíjet pomerančový nálev s mátou (nakrájíme dužinu pomeranče, přidáme stejné množství listů máty, zalijeme 1/4 l vroucí vody).
Co nám tím říká naše tělo
Bolesti krku nás upozorňují na něco nevyřčeného (a nebo naopak vyřčeného a hořce olitovaného).
Tendence k angínám i prostým opakovaným bolestem v krku mají často lidé, kteří si nechají hodně líbit a neozvou se, popř. lidé, kteří se po čase ozvou nepřiměřeně situaci (prostě pohár se naplní a poslední příslovečná kapka způsobí explozi, i když je to jen malá a nedůležitá kapička).
Rýma
Rýmu zná každý z nás. Sliznice v nose zduří a začne produkovat víc hlenu. Stav spíš nepříjemný než nebezpečný, pokud nedojde k usazení hlenu ve vedlejších nosních dutinách a k jejich zánětu.
Omezit nadměrnou tvorbu hlenu pomohou výplachy nosu odvarem z mydlice lékařské nebo heřmánku.
Pěkně „protáhne trubky“ čaj se zázvorem a chilli (1 sáček zeleného čaje + 4 plátky zázvoru zalít vroucí vodou, 10 minut louhovat, pak přidat citron, med, 1/2 lžičky skořice, 3 hřebíčky a špetku chilli) – ostrý, spíš pro dospělé než děti.
Využít můžeme i akupresuru bodů
LU7 a LI4
Co nám tím říká naše tělo
Rýma symbolizuje mentální zmatek, tělo se jí zbavuje potlačených slz.
U dětí do 6 let ukazuje na zmatek a nejistotu rodičů (př. matka chce někam odjet, ale není si jistá, jak otec zvládne péči o dítě, dítě to vycítí a onemocní, aby matce usnadnilo rozhodování).
Kašel
Má důležitou funkci – čistí naše dýchací cesty od odumřelých buněk a hlenu. Může být suchý (neproduktivní) a vlhký s vykašláváním hlenu.
Suchý dráždivý kašel je vhodné potlačit. K tomu nám může posloužit třeba šťáva z černé ředkve nebo cibule (nakrájíme na plátky, zasypeme cukrem a mlsáme po lžičkách 🙂 ).
Děti jistě ocení banánové mléko (do 0,5 l mléka přidáme 400 g rozmačkaných banánů a 100 g medu. Vše zahřejeme na mírném ohni až se med úplně rozpustí a užíváme po lžičkách během dne).
Vlhký kašel odvádí hlen. Vhodné je hlen zředit, aby šel lépe vykašlávat. Použít můžeme různé bylinkové čaje (petrklíč, rdesno, …) nebo už hotové směsi, které se dají koupit v lékárně.
Zajímavě chutná cibulový čaj – větší cibuli nakrájíme, zalijeme 1 l vody a vaříme 10 minut. Dochutíme medem a citronem.
U suchého i vlhkého kašle můžeme použít homeopatika, byliny z TCM, reflexní masáž plosek v oblasti plic.
I zde můžeme přidat akupresuru bodu LI 4.
Co nám tím říká naše tělo
Kašel ukazuje na naši touhu na něco „se vykašlat“, něčeho se zbavit, něco vypudit ze svého života. Něco, co nemáme sami sílu přetvářet, co musíme odstranit jedním mocným impulzem, rázným řezem.
Bronchitis (zánět průdušek)
Bronchitida je zánět průdušek vyvolaný buď infekcí – akutní bronchitida, nebo vdechováním dráždivých látek (horníci, malíři,… a kuřáci) – chronická bronchitida. Projevuje se silně dráždivým kašlem.
Při léčbě je třeba doplnit vitamíny, především C a A.
Dýchání ulehčí aromaterapie (oleje z eukalyptu, yzopu, santalu, borovice,…).
Vykašlávání usnadní bylinné čaje (podběl, divizna, sléz, plicník, jitrocel, lipový květ,…).
Pro děti je vítanější „sladké dřevo“ – kořen lékořice, který mohou žvýkat dle libosti.
Dobře dělá i propolis.
Využít můžeme opět homeopatika a byliny TCM (tady je nutná spolupráce s terapeutem, na každý typ kašle a vykašlávaného hlenu je jiný přípravek).
Co nám tím říká naše tělo
Bronchitida je v podstatě vystupňovaný kašel. Chronická bronchitida je důsledkem dlouhodobého dráždění – v rovině tělesné i duševní.
Touha „na něco se vykašlat“ je dlouhodobě nevyslyšená.
Sinusitis (zánět vedlejších nosních dutin)
Zánět vedlejších nosních dutin. Při infekci dochází ke zduření nosní sliznice a zvýšení produkce hlenu. Ten nemůže ucpanými cestami ven, dojde k jeho hromadění v sinusech (vedlejší nosní dutiny) a zánětu.
Onemocnění se projevuje tlakem v postižené dutině, bolestí, bolestí hlavy v čele nebo pod očima, které se zhorší při předklonu, a horečkou.
Zde je na místě léčba antibiotiky – lokálními ve formě kapek do nosu i celkovými (tablety, popř. sirup).
Uzdravení můžeme podpořit opět dodáním vitanímu C a B, posílením imunity tinkturou z echinacey nebo přípravky z reishi nebo maitake.
Zánět eliminují látky z česneku (česneková tinktura).
K inhalaci nad hrncem s vroucí vodou můžeme použít mátu, heřmánek, třezalku, tymián,…
Účinné jsou výplachy dutin mírně vlahým odvarem z heřmánku nebo mořskou vodou.
K uvolnění nosních dutin můžeme využít i akupresuru – opět bod LI 4 a s ním masírujeme alespoň půl minuty také LI 20 (po stranách nosních dírek, na začátku nosoretní vrásky).
Co nám tím říká naše tělo
Pokud je rýma projevem „potlačených slz“, tedy duševních zranění, je sinusitida, tedy „zaražená rýma“, vyšší level. Neukazuje jen na obecná příkoří, ale na vnitřní odpor vůči jedné konkrétní osobě, která duševní zranění působí (je jedno, jestli úmyslně nebo nevědomky).
Otitis (zánět středního ucha)
Proti zánětu vkápneme do ucha 2 kapky vlažného mateřídouškového oleje (ne esenciálního, ale oleje s naloženou mateřídouškou). Olej ohřejeme tak, že nahřejeme lžičku, na ní nakapeme olej a vlažný vlijeme do zvukovodu.
Můžeme přidat obklad z česneku (stroužek česneku mírně zmáčkneme, zabalíme do vaty, přiložíme na ucho (nikdy ne na holou kůži a nikdy ne do zvukovodu !) a převážeme šátkem.
Co nám tím říká naše tělo
Uši souvisí se schopností slyšet. Zánět středního ucha nám brání slyšet něco, co slyšet nechceme a nemusí se jednat jen o „slyšitelné“ věci. Může jít i o lži, které rozpoznáme, ale nereagujeme na ně, o nefér jednání, které se nás týká nebo se týká osoby, která je nám blízká a i když nám je jí líto, opět mlčíme.