Nejprve několik informací z medicíny
Akné je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Objevuje se v pubertě, ale někdy může přetrvávat až do mladší dospělosti. Projevuje se vznikem vřídků (furunklů)na kůži obličeje, krku a ramen. Tyto nežity jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz. Přítomnost roztočů a bakteríí může stav natolik zhoršit, že po furunklech zůstanou trvalé jizvy.
Příčiny akné nejsou zcela jasné
Roli tu hraje více faktorů – dědičnost, hormonální aktivita (zvýšená produkce mužských hormonů androgenů, ke které docházi v pubertě u obou pohlaví, a které zapříčiňují zvýšenou produkci kožního mazu), stres, mechanické poškození kůže, nadměrná přítomnost bakterií v pórech a také konzumace některých drog a chemických látek.
Zajímavostí je, že kůže postižená akné se jeví jako imunní vůči inzulínu.
Léčba
Léčba akné je obtížná a zdlouhavá. Existuje opět více různých postupů s různou mírou úspěšnosti.
Doporučená je i změna stravování.
Trvalé následky
Trvalým důsledkem akné, kromě jizev, mohou být i psychické následky – snížené sebevědomí, v některých případech deprese, které mohou končit i sebevraždou. Může vést také k dosud málo známé psychické poruše zvané dermatilománie, která se projevuje silným nutkáním škrábat, mačkat či jinak si poškozovat kůži.
A nyní trochu z psychosomatiky
Akné je určitým „zohavením“, které se projevuje nejčastěji v době dospívání.
Naši drazí puberťáci to nemají vůbec lehké. Kromě obecně vysokých nároků, které jsou na ně kladeny z vnějšku (ve škole, kroužcích i společností jako takovou), dochází u nich i k rozsáhlé vnitřní proměně.
Najednou se mění, z milovaných dětí se stávají kontroverzními dospívajícími a leckdy mají problém přijmout svoji „novou identitu“.
Akné souvisí s jistým nesebepřijetím, dokonce až přesvědčením, že jsou nečistí a s pocity štítivosti vůči vlastnímu tělu.
To také vysvětluje faktor dědičnosti – prostě postoje k sobě samému, sebeúcta, sebevědomí, nebo naopak pocity marnosti, nedostatečnosti a zbytečnosti, se výchovou předávají z generace na generaci.
Vnitřní horko
Podle tradiční čínské medicíny jsou červené, hnisavé kožní projevy důsledkem vnitřního horka (v těle musí být vše v rovnováze, i horko a chlad, pokud některá složka začne převažovat, objeví se nemoc).
Ke zvýšení vnitřního horka dochází mimo jiné i při stresu a psychickém napětí, a to i v důsledku potlačených emocí (a jsme u faktoru stresu, který akné zhoršuje a také zpět u sebepřijetí a vnitřní pohody).
Tělo je prostě jako přetopený kotel, který musí někudy „vypustit páru“. V případě akné a různých červených, mokvajících a svědivých vyrážek k tomu použije kůži.
Další příčiny akné
Z příčin akné nám zbývá se ještě zamyslet nad hormonální nerovnováhou, zvýšenou přítomností bakterií v pórech, mechanickým poškozením kůže a konzumací drog či jiných chemických látek.
Vypadá to, jako by spolu jednotlivé příčiny nesouvisely, ale opak je pravdou. Ve zdravém, spokojeném těle s vyrovnanou duší nemá jakákoliv nerovnováha šanci – ani emoční (v důsledku které lidé sáhnou po drogách nebo hnípají a ďoubají do své kůže a tím projevy akné jen zhoršují), ani tělesná (která umožňuje rozkolísání hormonální hladiny nebo třeba přemnožení jinak přirozených bakterií).
Co nám tedy tělo prostřednictvím akné říká?
Ze všeho výše uvedeného vidíme, že akné je ukázkovým příkladem sebedestrukčního programu – cítíme se nedostateční, hnusní, zbyteční, nikdo „by si o nás ani kolo neopřel“ … a naše moudré tělo nám splní naše „přání“, zohaví nejvíce viditelné části, abychom měli důvod cítit se mizerně.
Není to od něj projev škodolibosti, je to projev lásky a poslušnosti – nehodnotí naše myšlenky jako „kravinu“, ale vyhoví nám.
Možná nás chce zviditelněním našeho vnitřního postoje upozornit na zákeřné myšlenky, které ve svém nitru nosíme a dopřát nám tak možnost něco s nimi dělat.
Potlačené emoce totiž často ani nevnímáme, a až nějaká nemoc, která se vyvalí na povrch, nás donutí zastavit se a přemýšlet – ale to už bývá řešení složitější, protože problém je větší a hlouběji v těle.
Inzulín
A zde bych se ještě zastavila u zajímavého faktu, že kůže postižená akné se jeví jako imunní vůči inzulínu.
Inzulín je hormon produkovaný slinivkou břišní a jeho nedostatek se projevuje nemocí zvanou diabetes mellitus, neboli cukrovka. Cukrovkou podle psychosomatiky onemocní lidé, kteří žijí s pocitem, že jejich život není „dost sladký“. To znamená, že když „nemají sladký život“, nepotřebují tudíž ani tolik inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi a jejich těla začnou produkovat inzulínu méně.
I lidé s akné „nemají sladký život“ a protože se jejich „hořkost“ odráží na kůži, může tu být souvislost s rezistencí jejich kůže vůči látce, která snižuje hladinu cukru a tím i už tak „malou sladkost jejich života“.
Co s tím?
Slabšími projevy akné si nejspíš alespoň 1x v životě prošel každý z nás. Protivný pupínek na nose, když jsme zrovna nervózní z prvního rande s novým objevem je zcela běžný jev (mimochodem s dospíváním souvisí podle čínského pentagramu období elementu ohně, emocí ohně je radost a láska, energií horko – jak výmnuvné 🙂 . S láskou roste horko, stres způsobí přetlak a ventilem je náš pupínek na nose 🙂 ). Mírné projevy akné není třeba řešit. Stačí najít si cestičku sami k sobě, uklidnit se a akné se většinou ztratí samo.
Silnější a zarputilejší projevy akné už by měl vidět odborník. Lékař dermatolog nejlépe zhodnotí, který z léčebných postupů použije konkrétně v tomto případě.
Kromě „kožaře“ může svým dílem přispět i terapeut tradiční čínské medicíny (TCM). V TCM totiž existují akupunkturní body na „vypuštění horka“ a velmi účinné bylinné směsi, které si poradí i s horšími projevy vnitřního horka, jakými jsou například píštěle.
Vhodná je i úprava stravy. Zakysané mléčné výrobky (kefír, acido) pomohou střevní mikroflóře nastolit zdravý metabolismus ve střevech (a tím sníží horko vzniklé ze stagnace potravy).
Z bylin jsou prospěšné čaje čistící krev – kopřivový, mátový, pampeliškový,…
Nezbytná je denní péče o pleť (jako by si naše tělo o tu trochu lásky říkalo alespoň touto formou – „věnuj se mi, měj mě rád“).
Z kosmetických prípravků je lépe používat přírodní kosmetiku, hypoalergenní. Dobře se osvědčuje zklidňující růžové pleťové mléko od fa. Haluschka. Z homeopatik Calcium. Dobře posloužit mohou i některé pleťové masky.
Vymačkávání furunklů může pomoci u slabších forem akné, ale je lépe nechat tuto činnost udělat odborníka (při „hnípání“ doma u zrcadla máme větší šanci, že do rány zaneseme infekci).
A v neposlední řadě je důležitá změna myšlení, přijetí sebe sama se vším, co ke mně patří. Naše těla opravdu jen plní naše přání. Pokud si budu opakovat „jsem hnusná a k ničemu“, vyplní mi to. Pozor na svá přání!