Venku svítí sluníčko a teploty stoupají přes 25 °C. I když podle kalendáře je zatím jaro, příroda (a čínský kalendář) už má léto.
Okruhem orgánů, které patří k létu jsou orgány „ohně“ – srdce, tenké střevo, osrdečník, mozek, mícha a tři ohniště.
V dnešním článku se budu věnovat nejvíc srdci. Další orgány si nechám na příště.
Tak do toho .
Srdce slouží jako pumpa rozvádějící krev a tím i kyslík a živiny do celého těla. Je uložené ve střední části hrudníku za hrudní kostí, více vlevo, velikost cca 12 x 9 cm. Srdeční svalovina (myokard) je zvenčí kryta osrdečníkem (perikard) a uvnitř blánou zvanou endokard.
Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí – produkuje peptid, který má vliv na cévy, ledviny, nadledvinky, reguluje krevní tlak a krevní objem.
Energetický okruh, do kterého spadá i srdce zahrnuje několik orgánů – srdce, osrdečník, tenké střevo, mozek, míchu a pro západ neznámý orgán s názvem „tři ohniště“.
Srdce
Tenké střevo
Osrdečník chrání srdce před přemírou emocí.
Mozek zpracovává informace z těla, které mu doručí mícha a tři ohniště.
Mícha sbírá z těla hmatatelné informace – teplota, tlak, činnost, nedostatek či nadbytek čehokoliv, … a předává je mozku
Tři ohniště – orgán, který nemá tvar, jen funkci
Emocí srdce je radost.
Může se nám zdát, že radost je jediná pozitivní emoce ve srovnání s emocemi ostatních orgánů (játra – hněv, slezina – starostlivost, plíce – smutek a ledviny – strach), ale i tady platí, že všeho moc škodí.
O tom, že s „radostí“ neumíme pracovat svědčí i fakt, že v ČR na nemoci srdce umírá 50 % populace.
Každá emoce existuje ve 2 formách – jin a jang.
V případě radosti je jin klidná, pohodová spokojenost, „vnitřní úsměv“ a jang divoké veselí, euforie.
Pro tělo je prospěšná jinová forma, která staví na harmonii se sebou samým a s danou situací. Působí blahodárně, rozhýbává tok energie v těle a uvolňuje stagnace.
Pokud se nám nedostává jinová radost vycházející z nitra, nedokážeme ji vidět v čistotě malého dítěte, kráse přírody či lásce bližních, nahrazujeme ji jangovou radostí, kterou hledáme vně těla prostřednictvím hromadění zážitků a honbou za čímkoliv.
Jangová radost je návyková (nutí člověka k další a další akci) a pro naše srdce silná, může ho vyčerpat a poškodit. Odtud tolik infarktů managerů nebo třeba syndromů vyhoření a depresí z vyčerpání.
Že jangová radost nikdy nemůže nahradit jinovou asi ani nemusím říkat.
Radost je příjemná emoce a měli bychom o ni usilovat, ale spíš o vnitřní-jinovou než o vnější-jangovou. I když ani té se v životě někdy nevyhneme, ale měli bychom se snažit udržet ji v rozumné úrovni a stejně jako u ostatních příliš silných emocí ji krotit třeba pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů.
Potlačovat radost nedoporučuji, je přímo spojená s cévami a její potlačení blokuje průchod krve cévami (křečové žíly, trombózy, …).
Nerovnováhu energie srdce můžeme rozpoznat pomocí jejího odrazu na obličeji a dalších částech těla, především na tvářích a nose – červený nos, velké rozšíření špičky nosu, brunátně červené tváře, fialové žilky,…
Dalším orgánem, který zobrazuje stav srdce je jazyk – rychlá a překotná řeč nebo naopak pomalé, rozvláčné a obsáhlé proslovy upozorňují na oslabení srdce stejně jako zadrhávání či koktání.
Dále sem patří vypouklé nehty jako sklíčka od hodinek nebo třeba vřídky na špičce jazyka.
Dalšími varovnými signály mohou být bušení srdce, nepravidelnosti srdečního rytmu, tlaky na hrudi, zadýchávání se a otoky kotníků.
V emocionální oblasti vtíravý strach ze smrti, hypochondrie, dlouhodobý pocit neradosti, potřeba stále mluvit, emocionální nevyrovnanost, bujarost, honba za výjimečností, škodolibý smysl pro humor až sadismus.
Srdeční gesta
Srdeční gesta vycházejí z dlaní – bezděčné zavírání dlaní, pokládání dlaní na tváře nebo střed hrudníku, uhlazování si vlasů, ale také mávání rukama při řeči a různá velikášská gesta ukazují na nerovnováhu v energetickém okruhu srdce.
Sny
Ukazatelem mohou být i sny – nejčastěji o ohni, blescích a slunci. Mohou se v nich objevovat silné emoce, smích a nepřiměřená radost nebo žal.
1. Vizualizace
2. Změna úhlu pohledu
3. Pomalý rozjezd dne
4. Nemyslete srdcem
5. Naučte se radovat z maličkostí
ad. 1. Vizualizace
Soustřeďte se sami na sebe a „podívejte“ se do svého těla jak srdce vypadá, jestli je spokojené,…
Naplňte ho červenou barvou, poděkujte mu za práci a pohlaďte ho.
ad. 2. Změna úhlu pohledu
Říká se, že lidé se dělí na mouchy a včely – moucha najde i na rozkvetlé louce hovínko a včela zase objeví i na hnoji kvetoucí kytku.
Staňte se včelkami a najděte si v každé situaci něco pozitivního (svět není jen černý, i nepříjemnosti mají svoji příjemnou stránku, jen se ji musíme naučit vidět a použít při tom třeba i trochu humoru: prší – nevadí, alespoň nemusíte zalévat, …).
ad. 3. Pomalý rozjezd dne
Mozek, mícha a tři ohniště nás kromě svých běžných funkcí také „napojují na Vyšší moc“. Bez tohoto napojení žijeme jako bez kotvy a svět námi cloumá (představte si pavučinu – hlavní vlákno vede vždy shora dolů a pokud dojde k přetržení, pavučina ztratí pevnost a potrhá se).
V dnešním světě, kdy jsme zahlceni množstvím informací, musíme orgánům, které je hodnotí, dopřát čas k regeneraci.
Pomáhá každodenní pomalejší nástup činnosti – nachystejte si vše na ráno už večer a ráno pak nemusíte ve stresu honem něco řešit. Pokud máte sklony k bolestem hlavy a migrénám, pomůže vám tato drobnost snížit četnost potíží 3x.
Dalším příjemným doporučením je 1x za týden až 10 dní se dosytosti vyspat. Pokud máte „příliš práce“ a nemáte na odpočinek čas, uvědomte si, kdo komu vládne – ovládáte vy práci nebo práce řídí vás?
I Bůh stvořil vše za 6 dní a 7. den odpočíval (a že to bylo nějaké práce ). Ne, že by odpočívat musel, ale dal nám tím příklad, jak máme žít.
Když se v komunistické Číně pokusil Mao-ce-tung změnit 7denní pracovní týden na 10denní, aby zvýšil výrobu, stoupla nemocnost pracujících natolik, že se rychle vrátil k původnímu 7dennímu řádu. Nechovejme se jako on.
ad. 4. Nemyslete srdcem
Nepřebírejte na sebe trápení druhých, jim to nepomůže a sobě ubližujete. Každý máme v životě svoji dávku radosti i trápení a vše, co prožíváme, má nějaký hlubší smysl.
Řešením problémů za druhé jim vlastně bráníte pochopit jejich lekci a sebe zatěžujete nad míru a třeba vám pak nezbývají síly k řešení svých úkolů.
ad. 5. Naučte se radovat z maličkostí
Relaxujte.
Zpívejte (nahlas )
Smějte se.
Obklopte se přátelskými lidmi.
Najděte si čas na sebe a své záliby.
Udržujte vyváženou míru bezstarostnosti a zodpovědnosti.
Ideální je dodržovat pravidlo 1H – 1 hodina denně je jen moje a dělám v ní jen to, co chci já.
Způsobů jak posílit orgány okruhu srdce je víc (meditace, feng shui, pohyb, strava, potravinové doplňky, …).
Základem však zůstává zdravá láska k sobě, sebeúcta a sebepřijetí, a láska a úcta ke všem živým tvorům kolem sebe.
Dobrá energie srdce se projevuje dobrým životním rytmem a schopností harmonického střídání aktivity a odpočinku.
Člověk s vyrovnanou energií okruhu srdce dokáže být srdečný, otevřený a laskavý, ale dokáže se i účinně bránit a udržet si své hranice.
Má prostě srdíčko na správném místě .
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Pokud chcete vědět, v jaké kondici je Vaše srdce a další orgány těla, klikněte ZDE a já Vám na základě starého a moudrého učení Tradiční čínské medicíny vypočtu zátěž jednotlivých orgánů a nabídnu tipy k jejich posílení.