Mízní soustava

Je to jednosměrná soustava lidského těla, vedoucí z mezibuněčných prostor cévami do krevního řečiště (necirkuluje v uzavřeném oběhu).
Úzce navazuje na cévní soustavu a pomáhá odvádět krev z tkání a vracet ji k srdci.
Sbírá po těle mízu (lymfu), což je nažloutlá tělní tekutina (podobná krevní plazmě), která je tvořena z 99% lymfocyty (bílé krvinky). Vzniká z tkáňového moku v mezibuněčných prostorech a v kostní dřeni, filtruje se v mízních uzlinách a podílí se na stálosti vnitřního prostředí.
Tok mízy podporují svalové kontrakce.
Denně se v lidském těle vytvoří asi 2,5 l mízy.


Mízní řečiště

Míza proudí vlastním cévním řečištěm, tvořeným:

 – mízními vlásečnicemi (kapilárami), které začínají slepými výběžky, odvádějí z tkání přebytečný tkáňový mok, nepotřebné a škodlivé produkty metabolismu a látky, které neprojdou stěnou krevních vlásečnic (např. tuky)

 – mízními cévami (mízovody), které vznikají spojením mízních vlásečnic, procházejí mízními uzlinami

 – mízními kmeny, které vznikají spojením mízních cév a ústí do žil v blízkosti srdce


Hlavní mízní (lymfatické) orgány

 – slezina

 – slepé střevo

 – krční a nosní mandlePokud vás článek zaujal, těší mě to. K odběru dalších článků se můžete přihlásit ZDE.


(Byly použity obrázky z propagačních materiálů a.s. Léčiva a knih „Anatomie člověka I.“ prof. MUDr. Jaroslava Fleischmanna a doc. MUDr. Rudolfa Lince a „Ĺudské telo“ Irene Feketeové a Petera Dorringtona Warda)

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>