Imunita je přirozená odolnost organismu vůči onemocněním a schopnost spouštět samoopravné mechanismy.
Podle čínské medicíny je její podmínkou harmonická cirkulace toku zdravé energie tělem, jejíž součástí je i obranná energie. Obranná energie WEI QI cirkuluje na povrchu těla a tvoří bariéru pro vstup vnějších patogenních činitelů dovnitř do těla.
Za dostatek wei qi odpovídají především tyto 3 orgány: plíce, slezina a ledviny.
Plíce přijímají energii ze vzduchu, spojují ji s energií z potravy, kterou dodává slezina a distribuují ji do povrchových vrstev těla.
Slezina vytahuje z potravy jemnohmotné složky energie, přetváří je podle potřeb organismu a odesílá k plicím a do ostatních částí těla.
Ledviny jsou kořenem obranné qi. Obranná qi je jangová a ledviny jsou zdrojem jangové energie, která do systému vnáší pohyb a celý organismus zahřívá na „provozní“ teplotu.
Nerovnováha mezi těmito třemi orgány nám, mimo jiné potíže, způsobuje i poruchy imunity.
Poruchy imunity
Prostý selský rozum nám říká, že pokud není imunita akorád, může být zvýšená nebo snížená. Kromě toho existuje ještě tzv. zablokovaná imunita.
Pojďme se na jednotlivé stavy podívat.
Zvýšená imunita
Zvýšená imunita je stav, kdy organismus reaguje přehnaně i na malé podněty zvnějšku. Když si uvědomíme, v jakém prostředí žijeme, kolik neviditelných mikroorganismů proniká s každým nádechem a soustem dovnitř našeho těla, je jasné, že imunitní systém má co dělat. Pokud je ale příliš horlivý, napáchá víc škod než užitku.
Přehnaně aktivní imunitní systém začne považovat za hrozbu i breberky, které pro tělo zas takovou hrozbou nejsou, a místo toho, aby je laskavě vystrčil za dveře, začne po nich pálit z děla.
Tak vznikají alergické reakce a autoimunitní onemocnění.
Snížená imunita
Oslabený imunitní systém nemá dost sil zcela přemoci škodlivé mikroorganismy, a ty buď způsobí nemoc, nebo se v těle schovají a vedou záškodnickou válku.
V prvním případě člověk onemocní, kdykoliv okolo něj proletí bacil.
Ve druhém přímo neonemocní, ale necítí se ve své kůži, dlouho po nemoci ještě pokašlává a trpí únavou, … a časem se u něj mohou objevit vážnější choroby (když dojde k tomu, že se jednotliví záškodníci v těle spojí a konečně imunitu porazí a způsobí nemoc).
Výrazně oslabená imunita může být průvodním znakem vážného onemocnění (např. leukémie) a neměli bychom ji brát úplně na lehkou váhu.
Zablokovaná imunita
Nakonec se dostáváme k těm „šťastlivcům“, kteří nikdy neonemocní. Chřipku neměli od dětství, u lékaře byli naposledy před 10 lety, když si zlomili nohu na lyžích a nechápou kolegy v práci, kteří se na podzim preventivně ládují vitamíny.
Možná bychom jim mohli závidět, ale ono není co. Tito lidé si nevědomky zadělávají na velké zdravotní problémy.
Abych to vysvětlila – v průběhu roku je naše tělo vystavené stresu (a z fyziky víme, že kde je zvýšený tlak, tam stoupá i teplota), přijímá různé nepříliš vhodné chemické látky v potravinách i ve vzduchu, musí reagovat na neustálé změny venkovních teplot, řeší nedostatek spánku, emoční výkyvy, … a to vše v něm zůstává uložené. Vzniká takový lidský Papinův hrnec.
Viróza, která tělo 1-2x za rok skolí a donutí člověka ulehnout do postele, pořádně se vyspat, odpočinout si, přečíst knihu nebo kouknout na film, změnit stravu na „lehčí“ a především zvýší tělesou teplotu a donutí tělo vypotit se, tak vlastně pomáhá regeneraci organismu.
Horečka odvede přebytečné horko (organismus vypustí páru), s potem odejdou škodlivé látky uložené v těle, doženeme jinak zanedbávaný pitný režim, ulevíme žaludku od fast foodů a různých smaženin, uvolníme napětí a celkově tak v tom našem „papiňáku“ snížíme tlak.
Pěkná chřipka dvakrát za rok tak vlastně působí na imunitní systém jako vojenské cvičení a pro tělo jsou to lázně 🙂 . Po ní jsme fit a plní síly (pokud je naše imunita jinak na správné výši).
Je tu ale malé ale…
„Hezky se to čte, 2x za rok si na týden skočit do postele a pěkně se vyvalovat – jenže neschopenka je dost znát na výplatě, šéf se zblázní, pokud zůstanu doma, termín mi hoří, kdo by vodil děti na kroužky, tchýně chce malovat a já jí musím pomoci, taky jsem chtěla ještě udělat to a to, … prostě NEMŮŽU být nemocná.“
Vznik zablokované imunity
Jsme přímo u jádra věci. Pokud si nedovolíme být nemocní a neumožníme imunitnímu systému správně reagovat, prostě se zablokuje a reagovat přestane.
„Mám tu nějaké viry, bylo by dobré zvýšit teplotu, aby se zvedla produkce bílých krvinek a viry byly zničeny … Ale proč bych to dělal, stejně mě nikdo neposlouchá, dostanu Paralen, teplota zase spadne na 36,6°C a nic se nezmění. Ani se nebudu snažit.“
Jenže to neznamená, že tělo nebylo napadeno a v našem papiňáku opět nedošlo ke zvýšení tlaku. Je otázkou, jak dlouho to tělo vydrží.
Západní epidemiologické studie prokázaly, že vysoké procento lidí, kteří onemocněli vážnou nemocí (infarkt myokardu, nádorové onemocnění, …) před tímto onemocněním vykazovalo velkou odolnost vůči běžným nemocem. Prostě „nebyli nemocní“.
Občasný výskyt nakažlivé nemoci nás tak vlastně chrání před nemocí vážnější.
Uvolnění zablokované imunity
1. Blokádu imuitního systému si nejčastěji vytváříme sami svým postojem. I když se nám to zrovna „nehodí“, dovolme si nemoc, když cítíme, že přichází a radujme se z ní – znamená to, že naše tělo funguje správně.
2. Vyhýbejte se lékům, které potlačují příznaky, ale nemoc neléčí.
3. Místo chemie zkuste raději použít osvědčené přírodní postupy.
4. Důvěřujte své imunitě, že ví, co má dělat a příliš se jí do její práce nepleťte. Nemoc prostě chce čas.
5. Sledujte reakce svého organismu a pokud zjistíte, že něco není v pořádku (po nemoci se dlouho nemůžete vzpamatovat, stále jste unavení, …) nedejte se odbýt lékařem, ale najděte si někoho, kdo vaše problémy bude brát vážně a zbytkové záškodníky z těla vyžene pryč.
Podzim – doba kovu a ideální čas pro práci s imunitním systémem
Pomalu končí léto a přichází podzim. Je to období pod vládou energie kovu. Ke kovu patří orgány plíce a tlusté střevo a úzce s nimi souvisí kůže.
Jak už jsme si řekli výše, funkcí plic (mimo jiné) je spolupodílet se na tvorbě obranné energie, rozptylovat ji k vnějším vrstvám těla a vytvářek takový ochranný štít kolem těla.
Jak pomoci plicím vytvářet obrannou energii?
Plíce jsou velmi citlivé na sucho (tlusté střevo také).
Pokud to jde, vyhýbejme se vysušujícím vlivům – silný vítr, klimatizace, přesušený vzduch v místnosti, kouření, … a dopřejme jim naopak čerstvý, podzimně vlhký vzduch obohacený o kyslík a mikroskopické kapičky vody.
Podpořit jejich rozptylovací funkci můžeme pomocí pikantní, lehce ostré stravy, která podporuje trávení a pomáhá přirozené funkci plic rozptylovat energii po těle.
Jak pomoci imunitnímu systému nastavit se na správnou úroveň?
1. Pozor na fyzické a psychické vyčerpání přemírou aktivit a neustálého napětí. Je třeba se pomalu začít zklidňovat (stejně jako příroda na podzim) a dopřát si víc klidu a pohody.
2. Vědomí a pozornost začínáme obracet spíše dovnitř, můžeme se věnovat meditaci, více odpočíváme a dříve chodíme spát, budujeme svůj vnitřní svět.
3. Během chladnějších měsíců je nutné podporovat vnitřní teplo. Nejlepší snídaně je ta teplá, ideální jsou kaše a vývary. Omezme ochlazující, syrové potraviny (čerstvé ovoce a zelenina, jogurty, chladné nápoje, zmrzlina, …).
Chlad způsobuje stažení, koncentraci dovnitř a obranná energie se hůř dostává k povrchu těla. Jogurt ke snídani je špatná volba, když už čerstvé jablíčko nebo třeba jogurt, tak jen občas jako svačinu během dne, kdy už je tělo zahřáté na provozní teplotu.
4. Se zahříváním organismu souvisí i teplota nápojů – raději teplé (voda, čaj).
V případě nachlazení je ideální zázvorový čaj bez medu a hlavně bez citrónu – jeho kyselost škodlivou energii vtahuje dovnitř, ale my jí potřebujeme dostat k povrchu a vypotit.
5. Dopřejme si dostatek pobytu na čerstvém vzducha a sluníčku, tím přijdeme také do styku s větším množstvím různých druhů mikroorganismů, které žijí na rostlinách i zvířatech a v dobrém stimulují náš imunitní systém.
6. Povrch těla je dobré chránit před nadměrným chladem – nechráněným povrchem hlavy, krku a horních zad, vstupují do těla vítr a chlad, které s sebou nesou patogenní energii a připravují tak cestu pro choroboplodné zárodky, které poletují všude kolem nás. Také nohy je třeba mít v teple a suchu.
7. V mentální rovině opusťme staré křivdy a bolestné vzpomínky – pokud si je budeme stále držet, bude naše tělo zatížené odpady, které už ho měly dávno opustit a hůř potom bojuje s novými ataky v tělesné i duševní oblasti.
8. Vitamíny, minerály, stopové prvky, … koupené v lékárně sice neuškodí, ale zázrak od nich nečekejme 🙂 . Pokud chceme posílit jejich základnu v našem těle, je lepší a pro tělo využitelnější sáhnout k přírodním zdrojům.
9. Naopak v lékárně koupené přípravky pro očistu střeva tělo potěší. Podzim je časem nejen plic, ale i tlustého střeva a tedy ideální dobou pro jeho očistu. Použít můžeme cokoliv – od colonhydroterapie (kterou si doma neuděláme 🙂 ), přes domácí klystýry, k zelenému jílu, yucce, atd. Kdo co má rád.
10. A nakonec, i když ne poslední v řadě, je ponechat tělu právo na nemoc. O tom už jsem ale psala výš.
Přeji krásný zbytek léta a barevné podzimní dny 🙂 .