Jsem si vědoma, že dnešním článkem možná šlápnu do vosího hnízda. Nu, co se dá dělat 🙂 .
Nepamatuji se z dřívějších dob, že by kdokoliv z naší rodiny řešil svá kila. Ženy byly boubelaté a bylo to v pořádku. U mužů se vzhled neřešil téměř vůbec. Pokud se někdo uchýlil k dietě, bylo to ze zdravotních důvodů.
Dnes je ale jiná doba. Polovina obsahu různých časopisů pro ženy je zaplněná dietami a zázračnými zcela přírodními přípravky pro redukci váhy (a druhá polovina recepty na moučníky 🙂 ).
Každý druhý člověk sportuje (a kdo ne, je out).
Na prostorově výraznější lidi se pohlíží jako na neschopné, nedůvěryhodné, hloupé, … vždyť si neporadí ani se svým tělem, natož abychom jim svěřili nějaký náročný úkol.
Abychom se dobře pochopili – jsem zdravotnice, mám ráda lidské tělo a disponuji zdravým selským rozumem = neschvaluji obezitu, jsem si dobře vědoma zdravotních rizik, která přináší a obdivuji spíš štíhlé, dobře osvalené tělo než, promiňte mi ten výraz, rozkydnuté tělo obalené tukem.
Na druhou stranu chápu, že když už ta kila navíc jsou, těžko se s nimi bojuje a že dokonce pro někoho mohou být nadbytečná kila jakousi formou (podvědomé) obrany před požadavky okolí.
Sama jsem do vínku dostala geny z obou táborů – jeden rod mých předků byl velmi štíhlý a předkové z druhé strany kulaťoučcí. Oba rodiče byli sportovně nadaní a aktivně sportovali, nicméně geny se projevovaly a tak moje mamka vážila kolem 50 kg a můj taťka kolem 110 kg (i přestože hrál stolní tenis, nohejbal, patřil k turistům, rybářů, fotografům, radioamatérům a celkově byl plný energie).
Já jsem zdědila od každého kousek – výsledkem je, že přes počáteční štíhlost s věkem a dětmi naskakovala kila a nyní se musím hlídat.
Vím proto, jak snadno a nenápadně váha stoupá i to, jak neochotně zase klesá (nejsem dietový typ, ráda se najím a ráda občas lenoším, rozhodně nejsem masochisticky zaměřená 🙂 ).
Pokud to máte podobné jako já, třeba vám přijdou vhod drobné postřehy a rady, jak nad svojí váhou získat kontrolu.
Jak získat kontrolu nad váhou?
1. Upřímnost!
Je nezbytně nutné přijmout fakt, že nadbytečných 5, 10, 20 kg na mě nikdo nehodil. Těhotenství, genetika, nemoc, … to vše jsou jen doplňkové faktory. Hlavní odpovědnost za moji váhu mám jen já sama.
Váha je ve výsledku vždy důsledkem poměru příjmu a výdaje. Pokud víc přijímám než vydávám, musím nutně přibírat.
Řešením není nejíst, ale změnit skladbu potravy.
2. Cílevědomost = vědomí svého cíle
Je dobré uvědomit si, proč chci snížit svoji váhu a také to, co mi v tom brání.
Když si umíme odpovědět na „proč“, snáz najdeme odpověď na „jak“ a také máme víc důvodů vytrvat.
A nezapomeňme – všechno máme v hlavě, jen si to připustit.
3. Srovnat si myšlenky
Často jsou kila navrch jakousi obranou – musím si tedy uvědomit, jestli i já nemám nějaký skrytý důvod držet váhu ve výškách. Jestli prostě mé prostorově výraznější tělo vlastně jen nevymezuje trochu větší životní prostor pro mou osobu.
4. Trpělivost
Kilečka nenaskočila během jedné noci, je tedy hodně nepravděpodobné, že rychle zmizí. Spíš se připravte na běh na dlouhou trať. I pro organismus je lepší shazovat postupně a naučit se dosaženou váhu udržet (než pomocí „zázračného“ produktu shodit a vzápětí nabrat ještě víc).
Za sebe mohu říct, že shodit pomocí zázračné diety znamená tuto dietu už pořád dodržovat a to bych nedala 🙂 .
Rozumný a udržitelný váhový úbytek je 0,5 – 1 kg týdně. Na první pohled to není moc, ale každé deko se počítá.
5. Vytrvalost
Tento bod souvisí s předchozím. Dnes je rychlá doba a všechno chceme hned a jednoduše. Jenže ne vždy je rychlost výhodou. V případě hubnutí je lepší pomalý a vytrvalý postup – jenže to zase občas leze na nervy a bere chuť pokračovat (a zde je dobré znát své „proč“).
Navíc těch 5, 10, 20 kg, které chci teď rychle shodit jsem také nabírala delší dobu, jsou u mě zabydlená, spokojená, nedají se jen tak vyhodit a tak když už jsem to s nimi vydržela 5 let, pár měsíců už také zvládnu.
Konkrétní tipy
Není třeba zcela změnit životní styl – ono bychom to po vyprchání prvotního nadšení stejně nevydrželi. Ale je třeba něco změnit a postupně měnit další a další nevyhovující zvyklosti a nahrazovat je těmi prospěšnějšími.
1. Nastartujte trávení
Je jaro, čas očisty a ideální doba pro změny v jídelníčku. Očistěte játra a střeva.
Za sebe používám pro játra na 4 týdny tento nápoj:
– od novu do úplňku nápoj z citronu, medu a vody
– v době mezi úplňkem a novem nápoj z (jakéhokoliv) octa, medu a vody
Množství ingrediencí dávejte podle vlastní chuti a vypijte cca 2 l denně.
Na očistu střev se mi osvědčily tablety z yuccy. Jemně, ale účinně vymydlí střevo a zbaví ho zbytků a nečistot.
2. Skladba stravy
O vlivu bílé mouky, rafinovaného cukru, tuku, … se rozepisovat nebudu. Nejsem na to odborník a informace je možné zjistit si z povolanějších zdrojů. Ze zkušenosti vím, že to opravdu jsou jen prázdné kalorie – sním koblihu, v tu chvíli jsem zralá si lehnout a dát si „dvacet“ a za hodinu mám hlad.
Na druhou stranu – dám si ovesnou kaši v odpovídajícím množství, celé dopoledne jsem v pohybu a hlad nemám.
3. Množství stravy
My zde na západě jsme naučení jíst velké porce – vlastně se přejídáme a jsme na to už tak zvyklí, že menší porce nás nenasytí. Přitom na hlavní chod stačí množství jídla, které se vejde do dvoudlaně.
Po zmenšení porcí můžeme pár dní pociťovat hlad, ale když se žaludek „smrskne“ do původní velikosti, hlad mít nebudeme, ale zato se sníží energetický příjem 🙂 .
Já používám aplikaci zdarma Kalorické tabulky a musím říct, že se mi osvědčily 🙂 .
4. Kvalita stravy
Potraviny, které přiímáme mají už málo společného s jídlem. Dokonce i na sáčku s moukou jsou uvedené přidané emulgátory. Přesto bychom se měli snažit přijímat jídlo – to, co rostlo, běhalo, žilo. Omezit všechno předpřipravené, dochucené ve výrobě, různé polotovary, … to je zase jen zdroj prázdných kalorií, nasytí nás, ale tělu nic nedají a za chvíli opět dostaneme hlad, protože tělo se bude snažit získat nezbytné živiny alespoň v další porci, když v té předchozí nic nedostalo.
5. Pravidelnost
Naučme se pravidelosti v jídle a dopřejme svému trávení také odpočinek (po 18. hodině letního času bychom už jíst neměli). Zdravé je jíst 3 – 5 malých porcí denně a večer už nejíst.
Soustavné uzobávání jen zatěžuje trávení, vyčerpává slezinu, ta nemá dost sil se se stálým přísunem potravin prát a není schopná z nich vytáhnout energii, kterou by posílala dál do těla. Člověk je pak unavený, nic se mu nechce a váha roste.
6. Pohyb
Nechci vás děsit vidinou propoceného trička, to není potřeba.
Stačí vyhledávat pohyb v běžném životě – místo autem jít pěšky, místo výtahu použít schody, místo večerního seriálu vyrazit na procházku před spaním, o víkendu si zajet do bazénu zaplavat nebo vyrazit s přáteli na výlet, … možností je spousta.
V čilém těle čilý duch – pohyb nám prospěje po všech stránkách, nejen při redukci váhy, ale dodá nám i radost ze života, nové zážitky, obzory, zkušenosti. Stojí to za překonání lenosti 🙂 .
Pokud jako já rádi chodíte, doporučuji trekové hole – o 40% zvyšují energetický výdej, poskytují oporu při zakolísání, posilují kardiopulmonální systém a ještě vypadáte IN 🙂 .
Ostatně chůze je nejpřirozenější pohyb a hodinka rychlé chůze denně dělá divy nejen s váhou, ale i cholesterolem, krevním tlakem a celkově s celým organismem.
Ale je to jen na vaší volbě, každému sedí něco jiného. Je lepší věnovat se pohybu, který vás těší než se nutit do něčeho, co vás nebaví (tam pak stejně člověk jenom hledá výmluvy, proč to dnes nejde).
7. Nepijte alkohol
Alkohol obsahuje velké množství kalorií a to hubnutí neprospívá 🙂
8. Jezte zeleninu
Jezte česnek, zelí, mrkev, celer, rajčata, okurky, jablka, pomeranče, fazolové klíčky, melouny – pomáhají odbourávat tuk. Stravitelnější je tepelně upravená zelenina (teplo naruší buněčné stěny a žaludek má méně práce s jejich rozrušením a zpracováním).
9. Rýžový ocet
Zařaďte do jídelníčku rýžový ocet – aminokyseliny v něm obsažené urychlují metabolismus.
10. Tekutiny
Pijte dostatek tekutin – neslazené čaje, voda, odstředěné šťávy (ne káva, ochucené limonády a minerálky, džusy).
Mimochodem zkusili jste si někdy spočítat, kolik cukru je v 1,5 l ochucené minerální vody? Já ano, pak jsem si toto množství cukru nasypala na váhu a žasla 🙂 .
Lidové recepty
1. Polévka z červených fazolí
Namočit přes noc ve 4 šálcích vody 60 g malých červených fazolí. Druhý den na mírném ohni uvařit a vzniklou polévku jíst 3x denně po cca 100 ml.
2. Nápoj z rýžového octa
Denně sníst 1 lžící rýžového octa smíchaného s 1/2 lžicí medu a 3 lžícemi vody.
3. Vařený banán
Oloupaný banán nakrájejte a uvařte v 1 šálku vody. Jezte každý den po delší časové období.
4. Střídavá sprcha
Sprchujte se každý den střídavě teplou a studenou vodou. Začněte teplou, pak přepněte na studenou, opět teplou, takto 2x a končete teplou vodou.
5. Masáž ručníkem
Natřete si záda v oblasti pasu masážním olejem, za záda si dejte ručník, který budete držet v obou rukách po stranách trupu a posouvejte ručník ráznými tahy ze strany na stranu, až pokožka zčervená.
Shrnutí
Váha je výsledkem příjmu a výdeje energie – chceme-li váhu udržet, musíme si udržet kontrolu nad množstvím přijatých a vydaných živin.
Aby se tělo nedožadovalo další dávky potravin, musí přijaté potraviny obsahovat všechny potřebné živiny v dostatečném množství a tělo musí být schopné je z potravy extrahovat a proměnit na energii (za to odpovídá slezina) a musí se umět zbavit nevyužitelných zbytků ( trávicí orgány, střeva).
A nakonec (i když ne v poslední řadě) je tu psychika. Zdravé sebevědomí a vztahy, radost ze života a „dostatek životního prostoru“ vytvořený postojem (a ne objemem těla) – a nadbytečná kila nemají šanci (a proč taky, vždyť je k ničemu nepotřebujeme).