Tak tu máme konečně léto – období, kdy přirozeně potřebujeme nejméně spánku, kdy nám stačí lehká jídla (a tím pádem i snadněji hubneme), kdy je tělo z celého roku nejaktivnější (a nejlépe snáší i různé výstřelky – změny podnebí, stravy, režimu, ponocování,…).
Prostě léto přeje aktivitě, ale také odpočinku a obnově sil.
Jenže co dělat, když jsme vyšťavení, do ničeho se nám nechce, všechny povinnosti odsouváme a valíme je před sebou jako Sisyfos svůj kámen.
Prokrastinujeme.
Prokrastinace, cizí slovo, které se v posledních letech začíná stále častěji objevovat.
Co vlastně znamená?
Vychází z latinského „pro crastinus“, což znamená „patřící zítřku“.
Podle oficiální definice je „Prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů na pozdější dobu“.
Někdy bývá spojována s leností, nízkou silou vůle nebo malými ambicemi, je to ale omyl.
Mírná forma prokrastinace je nutnou obranou organismu proti přetížení. Žijeme ve společnosti, která je zaměřená na výkony a občasné odkládání je důležité, abychom si našli čas také na odpočinek.
Problém nastává, když se nám odkládání vymkne z rukou.
Neustálé odkládání všeho způsobuje stres, pocit viny a posiluje původní pocit přetížení („Ježkovy voči, jak to mám stihnout, vždyť toho mám ještě TOLIK udělat!“ 🙂 ).
Tyto pocity mohou vést k další prokrastinaci a vytvářejí tak začarovaný kruh.
Je to nemoc?
Z 90–95 % řeší problém s prokrastinací zdraví lidé, kteří akorát nezvládají rychlost naší doby. Spíš než o chorobu se tedy jedná o naučený způsob chování.
Rozhodovací paralýza
Prokrastinaci často předchází rozhodovací paralýza. Ta se dá jednoduše popsat tak, že máme-li dělat dvě důležité věci a nevíme, kterou začít, často nevybereme ani jednu a začneme dělat věc, která je v danou chvíli naprosto nedůležitá.
A tím začínáme prokrastinovat. Zaléváme květiny, rovnáme tužky, díváme se z okna,… a nebo prostě neděláme vůbec nic.
Příčiny rozhodovací paralýzy (a následné prokrastinace)
Těch je hned několik :
Co nám tělo prokrastinací říká?
Prokrastinace je reakcí na dnešní hektickou dobu, ve které není nic stálého, nic jistého.
Tato doba nám sice přináší nepřeberné množství možností, ale také nás zahlcuje a přetěžuje množstvím informací a povinností, ve kterých je nutné se zorientovat, které musíme vyhodnotit a reagovat na ně v daném termínu (za jehož nedodržení nám hrozí sankce).
Prokrastinace je forma útěku před nároky doby a společnosti.
Už se vám někdy stalo, že se prací vašich snů stalo zastrkávání 1 papíru do stále stejné přihrádky nebo něco obdobně „náročného“?
Pokud ano, nejspíš jste přetíženi a tedy i více ohroženi prokrastinací (a nejen jí). Je nejvyšší čas na změnu.
Další možností je, že vaše tělo řekne „dost“ a prostě vám naordinuje odpočinek pomocí nemoci, úrazu,…
A jak souvisí prokrastinace s tělem?
Projevuje se vyčerpávajícím rozmýšlením a přemlouváním se (které ale stejně neposlechneme).
Za rozhodnost v těle odpovídá žlučník, přemýšlení má na starost slezina a zhodnocení situace srdce a tenké střevo.
Pokud nad něčím stále přemýšlíme, ale nejsme schopni se rozhodnout a zvolit nejlepší variantu, máme pravděpodobně tyto orgány v oslabení.
Srdce je mimo jiné také centrum radosti a právě proto nám asi stálé přemítání a nutnost rozhodování se moc radosti nepřináší (oslabujeme své srdíčko – jeden z důvodů, proč lidé, kteří musí denně rozhodovat o závažných věcech (politici, manažeři, lékaři,…) trpí často srdečními chorobami).
Pokud tedy chceme bojovat s prokrastinací, musíme zapojit nejen duševní stránku, ale podpořit i oslabené orgány. Potom nám vše půjde snáz.
Boj s prokrastinací:
Tělo – nastolte rovnováhu
Duše – ulevte jí od nákladu nesplněných povinností
– nebojte se malovat, používat barvičky, smajlíky, … (náš mozek je složen z více částí – amygdala („plazí mozek“) odpovídá za instinkty, limbický systém za emoce, neokortex za rozumové vnímání – emoce působí při rozhodování 10x silněji než rozum – na obrázky, barvičky a třeba i vidinu odměny slyší náš limbický systém mnohem lépe než na rozumové důvody 🙂 )
A pokud nějakou činnost nesnášíte, delegujte 🙂
Pokud nějakou činnost OPRAVDU nesnášíte a to vede k jejímu stálému odsouvání, najděte si někoho, kdo ji udělá za vás (nesnášíte mytí nádobí – kupte si myčku nebo využijte děti, nesnášíte administrativní činnosti – najměte si účetní,…).
Závěr
Boj s prokrastinací je určitě projevem hrdinství, protože nás nutí opustit bezpečnou zónu pohodlí a pracovat na sobě.
Ale když známe svůj cíl, když máme dostatečně silnou motivaci, není důvod, proč bychom měli odkládat činnosti, které vedou k jeho dosažení.
A dobrý pocit z toho, že se nenecháváme vláčet okolnostmi a náladami, ale dokážeme svůj život vědomě řídit, také stojí za to 🙂 .