Deprese x depka
Abychom si rozuměli, dnešní článek nebude o depresi ve smyslu diagnózy. Opravdová deprese je dlouhotrvající porucha psychiky, která v těžších formách může být životu nebezpečná (sebevražedné sklony).
Je provázená změnou chemických procesů v mozku a proto ji, na rozdíl od „depky“, nepřemůžeme vůlí a úpravou životního stylu.
Tak, jako člověk nemocný cukrovkou se neobejde bez inzulínu, stejně tak se člověk nemocný depresí neobejde bez chemických léků, které vyrovnávají nedostatečnou hladinu neurotransmiterů (dopamin, serotonin, noradrenalin).
Deprese prostě patří do rukou lékaře a je nutá farmakologická léčba.
Tzv. depka je krátkodobá špatná nálada (např. po hádce s partnerem) nebo déletrvající zhoršená nálada (například v důsledku déletrvajícího stresu), ale nedosahuje takových hlubin, ze kterých by se člověk nedokázal vyškrábat vlastními silami. A proto se na ni zaměříme v dnešním článku.
Příčiny depky
Stres
Zhoršená nálada, ztráta chuti do života a motivace ke změnám je nejčastěji důsledkem déletrvajícího stresu.
Příčin stresu může být více:
Nedostatek světla
Dalším, možná trochu překvapivým faktorem, který ovlivňuje naši náladu, je množství, intenzita a barva světla, kterému jsme vystaveni.
Léky
Některé léky mohou snižovat hladinu neurotransmiterů – proto vždy čtěte příbalový leták, případně se ptejte svého lékaře, jaké vedlejší účinky předepsaný lék má (lékař studoval nejen na to, aby se čistě vědecky „šťoural“ ve svých pacientech a zkoušel, co na kterého z nich zabere, ale také proto, aby je ve spolupráci s nimi motivoval k uzdravení – a na to spolu musí dvojice lékař + pacient komunikovat 🙂 ).
Nemoci
Sklony k „blbé náladě“ jsou průvodními znaky některých nemocí, např. Parkinsonovy choroby. Opět se ptejte svého lékaře.
Nedostatek odpočinku
Dostatek odpočinku a kvalitní spánek má jednoznačně vliv na naše vnímání světa. Prostě nevyspalí a unavení vidíme vše černěji.
Duševní (ne)hygiena
Dnešní doba klade vysoké nároky na naše výkony, proto musíme dbát na svůj životní styl, dopřát si radost a relaxaci, nepřekračovat svůj žebříček hodnot a vymezit si životní prostor doma i v práci.
Nebojte se, že si tím lidi kolem sebe rozzlobíte. Někoho možná nepotěšíte 🙂 , ale ten, kdo vás má rád to pochopí a bude si vás vážit za váš jasný a vyhraněný postoj, … a ti, kteří vás chtějí jen využívat si prostě budou muset najít jinou oběť.
Jak na depku ?
Odpověď vychází z předchozích řádků:
Vydržte – i za mraky svítí slunce a jednou určitě zase vysvitne a pohladí vám tvář 🙂
Závěr
Pokud „blbá nálada“ přeroste únosnou mez a začne vás omezovat v životě, pokud se mezi vašimi myšlenkami začnou objevovat představy typu „Co by se stalo, kdybych ten volant stočil/a proti stromu?“, „Je ten balkón dost vysoký na to, abych měl/a po trápení?“ a podobně, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.
Není se za co stydět. Každý z nás se v průběhu života dostal do situace, kterou nezvládal a kdo tvrdí, že zvládá všechno, lže.
Nejsme stroje, máme své city a ty nás prostě někdy mohou přemoci tak, jako někdy nálet virů udolá naše tělo.
Z vlastní zkušenosti (ale i ze zkušeností druhých lidiček) vím, že nemá cenu trpně klopit hlavu a trápit se. Je lepší se rozhodnout a začít jednat.
Často nás svazuje strach, že uděláme chybu, že někomu ublížíme, že naše situace prostě nemá řešení – ano, možná uděláme chybu a možná to někoho zabolí a nejspíš to zabolí i nás, ale každá situace má řešení. Možná ne ideální, ale nežijeme v ideálním světě.
A každé řešení (pozor – ne sebezničující !!!) je lepší než pasivita a trápení se.