Janův třezalkový olej

Potrava pro meziobratlové ploténky

Výborným pomocníkem proti bolesti svalů a dokonce pro výživu kloubů a meziobratlových plotének je tzv. Janův olej, olej z třezalky tečkované. Janův se nazývá proto, že třezalka kvete kolem svátku sv. Jana (24.6.) a v té době se květy sbírají.

Třezalkový olej má tu úžasnou vlastnost, že dokáže „vykrmit“ meziobratlové ploténky. Ty se nafouknou, zakulatí a lehčeji vklouznou na své místo mezi obratly.

Tímto nenásilným postupem je možné odstranit výhřezy do cca 5 mm.

Příprava

Čerstvé květy třezalky tečkované lehce napěchujeme do lahve se širokým hrdlem (třeba od okurek) a zalijeme panenským olejem tak, aby byl olej asi 1-2 cm nad květy. Lahev překryjeme plátýnkem a postavíme za okno na slunné místo.

1x týdně směs zamícháme.

Za 6 týdnů olej scedíme a naplníme do menších uzavíratelných lahví. Skladujeme v chladnu a temnu.

Použití

Výsledný olej je temně rudý vlivem uvolněných léčivých látek. Pokud se vám podařil opravdu kvalitní, silný olej, můžete jej před použitím lehce naředit panenským olejem a teprve ředěný použít. Je ho víc = vydrží déle.

Olej natřeme na bolestivé místo, překryjeme igelitem nebo nesavým papírem a zabalíme do ručníku (kvůli teplu). Obklad necháme působit 2 hodiny, v té době jsme v klidu a teple (s knížkou v ruce nebo u pěkného filmu 🙂 .

Upozornění:

Třezalka může u světlocitlivých lidí vyvolat vyrážku, proto by místo, na které používáme třezalkový olej, nemělo být 24 hodin vystaveno slunci, solárku,…

Líbí se vám tato rada? To mě těší. „Lajkněte“ mi, ať o tom vím. Podle vašich reakcí budu připravovat další články.

Pokud vás článek zaujal, těší mě to. K odběru dalších článků se můžete přihlásit ZDE.

Jsem fyzioterapeutka zamilovaná do svého oboru, která vnímá i jeho přesah do celostního pojetí :-). Obdivuji dokonalost a moudrost lidského těla. Ráda zkoumám vztahy mezi hmotou, emocemi a duchem. V souladu s moudrostí tradiční čínské medicíny hledám cesty k pochopení životních úskalí a obnově zdraví a harmonie. Více si můžete přečíst zde >>